Se strinjate, da bi morala EU več pozornosti nameniti regijam, kjer živijo manjšine?
Evropska Unija | 07.01.2021, 11:01 Matjaž Merljak
Tako menijo v Gibanju za zaščito narodnih dežel, saj so omenjene regije pogosto manj razvite in območja izseljevanja. Pripavili so evropsko državljansko pobudo in zbrati morajo milijon podpisov evropskih državljanov in kvote po državah.
Prvotni rok za zbiranje podpisov je bil 7. november 2020, zdaj so ga podaljšali do 7. februarja 2021.
Kvoto mora doseči sedem držav. Ta je določena za vsako državo posebej - državljani Slovenije bi morali prispevati vsaj 6 tisoč podpisov. No, tega cilja še nismo dosegli, šest držav - Madžarska, Romunija in Slovaška, Hrvaška, Švedska in Litva - pa so jo že dosegle.
Če bo pobuda uspešna, bodo tudi regije v sosednjih državah - Avstrija, Italija, Madžarska in Hrvaška, kjer živijo slovenske narodne skupnosti, lahko deležne dodatnih sredstev EU. Tako bi preprečevali gospodarske zaostanke, zagotavljali pogoje za trajnostni razvoj ter ohranjali kulturne, verske, jezikovne, etnične in nacionalne značilonosti.
Pobudo moralno podpira tudi Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu, prav tako Svet slovenskih organizacij, ki je član FUEN (Evropske federacije narodnih manjšin).
Povezavo do obrazca najdete tu.
Evropsko državljansko pobudo lahko podprejo državljani članic EU, ki so dovolj stari, da imajo pravico voliti v Evropski parlament. Pobudo lahko posredujete tudi svojim družinskim članom, prijateljem in sodelavcem ter novico o njej delite na družabnih omrežjih.