Nataša LičenNataša Ličen
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Rok MihevcRok Mihevc
Že od nekdaj se je domove blagoslovilo na božični večer, na predvečer novega leta in praznika Svetih treh kraljev. Takrat so cele družine blagoslavljale in še duhovnik je prihajal vsako leto in blagoslavljal domove. (foto: James Coleman / Unsplash)
Že od nekdaj se je domove blagoslovilo na božični večer, na predvečer novega leta in praznika Svetih treh kraljev. Takrat so cele družine blagoslavljale in še duhovnik je prihajal vsako leto in blagoslavljal domove. | (foto: James Coleman / Unsplash)

Eksorcist Janez Kavčič: Blagoslov je zavedanje, da je Bog vedno z nami

Svetovalnica | 11.09.2020, 11:33 Mirjam Judež

Danes smo govorili o pomenu blagoslova našega doma. Včasih kdo čuti, da se dogajajo čudne stvari. Tudi zidovi imajo svojo preteklost ... Z nami je bil eksorcist koprske škofije in župnik iz Šmarij pri Kopru Janez Kavčič: »Blagoslov ni neka magična stvar, ki bo hišo obvarovala pred vsem hudim. Blagoslov je Božje varstvo. To pomeni, da Bog vstopa v življenje naše družine in jo varuje.« Pogovor je vodila Tanja Dominko.

Kaj je blagoslov?

»Že v Svetem pismu v stari zavezi že takoj na začetku piše, da je Bog ustvaril svet in ga blagoslovil, kar pomeni, da mu je izročil svojega oživljajočega duha. V tem je bistvo blagoslova, da izročaš božjega duha tudi naprej, stvarem in osebam. Sama beseda blagoslov prihaja iz latinske besede benedicere, kar pomeni »dobro izreči, hoteti«. Vsak, ki blagoslavlja, želi nekomu dobro in dopušča, da preko njega Bog deluje in prinaša življenje. Že v stari zavezi je Izak blagoslovil sina Jakoba, s tem je bilo poudarjeno, kako gre življenjski tok preko tega blagoslova, ki ne prihaja od človeka, ampak od Boga. Človek je le podaljšana roka, po kateri Bog deluje. Premalo se zavedamo, da smo vsi ustvarjeni po Božji podobi. Že s tem, ko smo tukaj, smo blagoslovljeni, ker je Bog izrekel blagoslov: želim te takšnega, kot si, imam te rad. Zakaj ne bi vsak človek na tem svetu blagoslavljal? Če dopuščamo, da Bog deluje po nas, je to velika stvar in dejansko je blagoslov hkrati dopuščanje, da Bog deluje po nas, hkrati pa tudi slavljenje Boga za vse velike stvari, ki jih dela.

Vsaka družina je cerkev v malem. Če cerkve blagoslavljamo, posvečujemo, zakaj ne bi tudi vsakega doma?

Blagoslov doma

»Premalo se zavedamo, kako pomembno je to, da stvari blagoslovimo. Bodisi starši, zakonci sami ali povabimo duhovnika, da blagoslovi. V istrskih župnijah blagoslavljam domove vsako leto, to ljudem veliko pomeni. Zakaj? To je neka tradicija in s tem blagoslovom začutijo Božje varstvo. Blagoslov ni neka magična stvar, ki bo hišo obvarovala pred vsem hudim, blagoslov je Božje varstvo. To pomeni, da Bog vstopa v življenje družine in jo varuje. To varstvo se izraža na različne načine. Ljudje se lažje borijo proti težavam, tudi proti zlu. Če dopustimo, da blagoslov deluje, če s tem blagoslovom sodelujemo, ima velik učinek. Že stara navada je bila, da se je stanovanje blagoslovilo na božični večer, na predvečer novega leta, na predvečer praznika Svetih treh kraljev. Takrat so cele družine blagoslavljale in duhovnik je prihajal še vsako leto in blagoslavljal domove. Po mnogih mestih se to izgublja. Ko naredijo novo hišo ali kupijo staro, je prav, da jo blagoslovijo, da jo posvetijo. Takrat je bolje, da povabijo duhovnika. Vsaka družina je cerkev v malem. Če cerkve blagoslavljamo, posvečujemo, zakaj ne bi tudi vsakega doma blagoslovili, posvetili?«

Bistvo blagoslova je, da izročaš Božjega duha stvarem in osebam.

Eksorcist Janez Kavčič v našem studiu v obdobju 'brez mask'
Eksorcist Janez Kavčič v našem studiu © Tanja Dominko

Ko med zidovi ni vse tako, kot bi moralo biti 

»Kdaj se to začne kazati? Ponavadi takrat, ko ljudje posežejo po alternativi. Kljub temu, da so kristjani, imaš tudi na internetu postopek, kako lahko blagosloviš sam. Pri tem ne uporabljajo blagoslovljene vode, ampak imajo razna kadila. Potem zapovedujejo, naj bo v tej hiši samo zdravje, sreča. Zgodi se, da ima nekdo v hiši težavo, za težave pa vedno krivi nekoga drugega, se zateče k alternativcem, bioenergetikom, ki izmerijo, da je tu nekaj negativnega, dajejo uroke, zaščite na razna mesta v stanovanju … Ti bioenergetiki res zavedejo ljudi, radiostezisti narekujejo, kako morajo obrniti postelje. V tistih hišah se začne dogajati nekaj, kar ni od Boga, ampak od Zla, od hudiča. Samo dobra energija prihaja preko molitve, preko blagoslova.«

Mlad par si je želel otroka. Nekdo jima je dal nekaj za plodnost, kar naj bi namestila pod posteljo, nad vrata, pod žimnico. Sredi noči se je v sosednji sobi, kjer je bil orbitrek, prižgala luč in fant je posnel s telefonom, kako nekdo oz. nekaj teče na orbitreku. Ljudem se počasi odpirajo oči. Poklicala sta duhovnika …

Zidovi imajo zgodovino, ki je ne poznamo

»Ko kupiš neko stanovanje ali hišo, ne poznaš zgodovine. Morda poznaš zgodovino tistega, od katerega si kupil, ne veš pa, kaj se je za temi zidovi dogajalo. Če je šlo za umor ali samomor, duh tistega človeka lahko ostaja. Opažam, da kjer so žene naredile splav, duh tega otroka ostaja tam, kot bi se prilepil na steno. Ko nekdo kupi tako hišo ali stanovanje, se stalno čuti mraz ali negativno ozračje, ko se kar brez potrebe kregajo. Ti ljudje povejo, da čutijo, kot da je nekdo za njimi, vidijo senco, preden gredo spat. Kaj narediti? Vsaka družina bi morala imeti doma blagoslovljeno vodo, s katero pokropi prostore. Če duh takoj ne odide, je prav, da pokličejo duhovnika in mu to povejo, vsak duhovnik bo znal presoditi, kaj storiti: dati za mašo za duše v vicah. Včasih se je za duše v vicah veliko maševalo, danes to ni več v navadi, ljudje naročijo maše samo za svoje pokojne. Prav je, da darujemo za sv. maše tudi za tiste duše, ki jih ne poznam in potrebujejo Božje usmiljenje, da jih Bog odreši preko sv. maše. Če tudi to ne pomaga, naj pokličejo eksorcista, da bo molil eksorcizem kraja, da se stvari umirijo in odstranijo.«

Kavčič: Ko blagoslovim avto, motor, molim pred daljšo vožnjo, dam s tem sedež Jezusu, da se vozi z nami.
Kavčič: Ko blagoslovim avto, motor, molim pred daljšo vožnjo, dam s tem sedež Jezusu, da se vozi z nami. © Tanja Dominko
Blagoslov ni magičen

»Če bi jemali blagoslov kot nekaj magičnega, bi ljudje veliko bolj posegali po njem. Blagoslov ne odvzame težav, ampak nam da zagotovilo, da je Bog z nami v tej težavi, da se Bog z nami bori. Magično je tisto, kar takoj odvzame in človek takoj doživi spremembo ali učinek. Tudi hudobni duh lahko naredi čudež, ampak ta čudež je trenuten. Bog pa da svoj blagoslov, je z nami in na tega Boga se moram stalno obračati. Od nas terja aktivnost. Tudi znotraj krščanstva je med mnogimi tistimi, ki se imajo za zelo verne, stalna želja po tem, da bi jih kar naprej blagoslavljal. Če si bil pri maši, ne rabiš še dodatnega blagoslova. Iz tega blagoslova moram živeti. Stalno moram biti na preži in se boriti v življenju z zavestjo, da nisem sam, Bog je z nami.«

 

 

Svoje domove blagoslovimo vsaj na božične tri svete večere 

»Kako pogosto naj bi blagoslavljali? Prav je, da to naredimo na božične tri svete večere (predvečer božiča, novega leta, praznika Svetih treh kraljev). Včasih je imela vsaka hiša pri izhodu majhen kropilnik z blagoslovljeno vodo. Z njo se je vsak pokrižal, starši so pokrižali svoje otroke, jih blagoslovili. S tem so dali znamenje: prepuščam te v Božje roke. Tako je tudi pri hišah. Če res čutimo doma neko vznemirjenje, nesporazum, da pride do kreganja, zakaj ne bi takrat molili in še blagoslovili? S tem kličemo Boga, naj znova pride. Z blagoslovom Ga kličemo nazaj.«

Prisluhnite eksorcistu Janezu Kavčiču v Svetovalnici.

Blagoslov vozil 

»Stvari, ki so človeku dane za premagovanje razdalj, izročamo v Božje varstvo. Ko blagoslovim avto, motor, dam prostor, sedež Jezusu, da se vozi z nami. Zakaj je pred začetkom daljše vožnje treba moliti? Da ozavestim to, da Jezus, sv. Krištof sedi na mojem stolu. S tem dam prostor Bogu v vsakdanjem življenju. Blagoslov je stalno zavedanje, da nismo sami, da je Bog stalno z nami. Ne vemo vedno tega, da smo ljubljeni, z blagoslovom pa to ozaveščamo in Boga sprejmemo, da je z nami.«

Nas simbol križa varuje?

»Vsak križ na steni, vratu naj bo blagoslovljen. Križ je simbol krščanstva. Po križu je prišlo odrešenje, ponovno Življenje, po križu je vstopila Ljubezen v naše življenje. Če pogledam na ta križ, zopet ozavestim največje Jezusovo delovanje v človekom življenju. Bog je pripravljen za človeka vse storiti, Bog je šel za človeka na križ. Če ga imamo okrog vratu, ne pomeni, da me bo Bog varoval. Vsak dan se moram zavedati, da je Bog z nami. Če mi gre kdo na živce, pogledam na križ in se spomnim, da tudi tega, ki mi je tečen, Bog ljubi. To je ta dinamika, ki naj jo križ spodbuja. Sama materialna stvar ne more imeti tiste vrednosti. Mora biti tudi človekovo sodelovanje.«

Želim prisluhniti eksorcistu Janezu Kavčiču.
Svetovalnica
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.