Maja MorelaMaja Morela
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tone GorjupTone Gorjup
dr. Bojana Beović na Krki (foto: Dejan Pavlin)
dr. Bojana Beović na Krki | (foto: Dejan Pavlin)

Dr. Beović: Epidemija me je naučila ponižnosti človeka pred stvarstvom

Slovenija | 23.09.2020, 12:16 Alen Salihović

Na Krki pred godom zavetnikov lekarnarjev in zdravnikov sv. Kozma in Damijana potekajo Kozmijanovi dnevi, ki jih prirejata Župnija Krka - Muljava in Zavod Kozmijan. Teden je poleg dramske predstave Gregorja Čušina, nastopov glasbenih skupin in teologa Andreja M. Pozniča ponudil tudi pogovorni večer z infektologinjo dr. Bojano Beović, sicer vodjo strokovne svetovalne skupine za covid-19 pri Ministrstvu za zdravje. Spregovorila je o epidemiji, soočanju z njo, o tem, kako blizu smo cepivu ter odgovarjala na vprašanja povezana z nošenjem mask.

Prizorov bolnih ljudi, pričevanj bolnikov in zdravstvenega osebja je bistveno preveč, da bi rekli, da je to vse skupaj zrežirano.

»Tisto, kar nas je epidemija prav gotovo naučila, vsaj mene in moje kolege, je spet neke ponižnosti človeka pred stvarstvom, naravo, kakor želite reči. Človek je zadnja desetletja postal zelo samozavesten s tem tehnološkim napredkom in epidemija nam podobno tako kot nekatere okoljske spremembe jasno kažejo, da smo zrnca na površini zemlje in, da seveda moramo ob tem misliti in živeti prave vrednote, ker samo zato je potem življenje vredno,« je v pogovoru dejala dr. Beovićeva.

Dr. Beovićeva, ki je podrobno spregovorila o virusu, tudi njegovem širjenju in sprejemanju ukrepov je zavrnila očitke, da virusa ni in da gre za zaroto. »Težko bi človek verjel v to, ker bi zelo težko svet svet zrežiral te prizore. Pa če bi jih zrežirali tam nekje v neki italijanski vasi v začetku, ampak to je šlo preširoko, teh prizorov bolnih ljudi, pričevanj bolnikov in zdravstvenega osebja je bistveno preveč, da bi rekli, da je to vse skupaj zrežirano in da virusa sploh ni in da se mi gremo neko igro. Mislim, da je svet danes tako odprt in povezan, globaliziran, da bi takšna informacija nezdržala, če bi bila lažna.«

Imamo starše, ki ne želijo, da so njihovi otroci cepljeni, ker ščitijo njihove in svoje pravice. Kje so pa pravic tistih, ki želijo biti zaščiteni?

Večer v sklopu Kozmijanovih dni je nosil naslov »Moja pravica ni nič večja od pravice mojega soseda«. Infektologinja je glede tega dejala: »Veliko je bilo govora o svobodi, kako smo upravičeni do tega in onega. Kako je kratenje svobode vsak ukrep. Po definiciji se svoboda neha tam oziroma pravica nekoga, ko se začne svoboda ali pa pravica od nekoga drugega. To je eno pozabljeno pravilo. To se je dogajalo že prej. Kot infektološka stroka imamo opraviti tudi s cepljenjem. Imamo starše, ki ne želijo, da so njihovi otroci cepljeni, ker ščitijo njihove in svoje pravice. Kje so pa pravice tistih, ki želijo biti zaščiteni? Skratka tudi to so ena vprašanja, ki so se sedaj pokazala in jaz nisem tako zelo prepričana, da je to stvar tega časa. Človekov egoizem v taki situaciji priplava na površje. Res pa je, da je posebej slovenska družba nagnjena k pravicam, poznam od doma en stavek, da imamo mi razna ministrstva in društva za pravice, kaj če bi imeli nekaj takšnega še za dolžnosti.«

Gre za enako situacijo kot pri odraslih. Tudi Svetovna zdravstvena organizacija priporoča, da se za otroke od 12. leta uporablja pristope, kot za odrasle.

 V minulih dneh so se nekateri ostro odzvali na nošenje mask pri otrocih v osnovnih in srednjih šolah. Gre za enega v vrsti ukrepov s katerim želijo po eni strani strokovnjaki, po drugi pa vlada omejiti eksponentno rast okužb z novim koronavirusom, je povedala dr. Bojana Beović. Dodala je, da so vladi glede šol sicer predlagali začetek izvajanja pouka po modelu C, kar pomeni izvajanje pouka na daljavo, a je ministrstvo temu predlogu trenutno reklo ne. Zato so predlagali uporabo mask pri otrocih, ki so biološko že odrasli: »Gre za enako situacijo kot pri odraslih. Tudi Svetovna zdravstvena organizacija priporoča, da se za otroke od 12. leta uporablja pristope, kot za odrasle. Je pa nekaj res, da bomo čez 14 dni, to je tudi pri nas bil sklep ustavnega sodišča, preverili ali so ti ukrepi smiselni, in kot smo se prav danes pogovarjali tudi z ministrstvom za šolstvo, bi bilo to nošenje mask v razredu za te večje otroke, za to tretjo triado mogoče prva stvar, ki bi morda umaknili. Je pa seveda vse odvisno – namreč situacija v šolah je odvisna od situacije v državi. Če imamo v državi slabo situacijo potem vse to prehaja v šole.«

Slovenija, Politika, Zdravstvo
Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc) Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc)

Hud cinizem

Predvidoma v prihodnjem tednu bo znano, kdaj bomo odločali o treh posvetovalnih referendumih, med katerimi bo tudi posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Moralni ...

Peter Jančič (photo: STA) Peter Jančič (photo: STA)

Natikanje nagobčnika drugače mislečim

Spletni portal tednika Družina poroča, da je raziskovalec spolne vzgoje v šoli ter diplomirani mikrobiolog Tim Prezelj tožil novinarja Roka Blažiča zaradi sklopa objavljenih prispevkov o teoriji ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba?

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...