Robert BožičRobert Božič
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Nasilje nad ženskami (foto: Pixabay)
Nasilje nad ženskami | (foto: Pixabay)

Konvencija proti nasilju nad ženskami DA, vendar NE konvenciji, ki uvaja teorijo spola

Slovenija | 04.09.2020, 07:44 Marjana Debevec

Delo je poročalo, da nas Poljska vabi k odstopu od Istanbulske konvencije in sestavljanju nove, ustreznejše deklaracije. Vodilni slovenski mediji so bili nad tem povabilom zgroženi, češ da bi to pomenilo korak nazaj in uvrstitev med avtokratske države, kjer pretepajo ženske. Iz pravosodnega ministrstva so zagotovili, da od konvencije Slovenija ne bo odstopila.

Carigrajska ali Istanbulska konvencija je dokument, ki ga je leta 2010 sestavila komisija za boj proti nasilju nad ženskami in družinskemu nasilju. Po besedah Petra Meršeta s portala Domovina.je gre za prvo konvencijo, ki celostno naslavlja nasilje v družini. Problem pa je, ker v pravni red vnaša izraze iz ideologije spola. »Konvencija pojmuje spol ne kot biološko danost, ampak kot družbeno. In ravno v tem, da je spol nek družbeni konstrukt in ne stvar biologije, je zasnovana teorija spola, ki se preko tega počasi in neopazno preko drugih tem vriva v naš pravni red.« Konvencija obenem zanika tradicionalne spolne vloge in zahteva, da se vse to vpelje v izobraževalni sistem.

Države podpisnice so dolžne tudi podpirati organizacije, ki delujejo na tem področju. Zato se je Poljska odločila, da od nje odstopi in pripravi svoj dokument. »Poljska želi z novo konvencijo ustvariti dokument, ki bi naslavljal problem nasilja, hkrati pa recimo spoštoval življenje od spočetja, spoštoval družino moža in žene kot temelj družbe in pa kot pišejo tudi se zavzel za zaščito otrok pred moralno korupcijo.«

Napovedan odstop Poljske od Istanbulske konvencije so v Evropi pospremili s težkimi kritikami, češ da se Poljska oddaljuje od preprečevanja nasilja nad ženskami. Zanimiva je zato statistika, ki kaže, da je nasilja nad ženskami ravno na Poljskem bistveno manj kot v državah, ki Poljsko najbolj kritizirajo.

Slovenija, Svet
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«