Čas korone je čas ranljivosti!
Slovenija | 10.07.2020, 11:35 Mateja Subotičanec
V tokratno svetovalnico smo povabili logoterapevta Martina Lisca. Čas korone je naš gost poimenoval čas ranljivosti. Pred izbruhom pandemije se je zdelo, da mora kolesje gospodarstva teči naprej, da je neustavljivo in nezlomljivo, zdaj pa vidimo, da je še kako krhko. Ravno v takem času lahko logoterapija ponudi oprijem: govori namreč o odkrivanju življenjskega smisla. Njen ustanovitelj je Viktor E. Frankl (1905–1997). Smisel je tisto, kar ljudje potrebujemo v vsakem trenutku in to smisel, ki je izraz duhovne razsežnosti človeka. Logoterapija v zdravljenju upošteva duhovno razsežnost.
Naše bivanje je krhko in večkrat nas premaga strah pred negotovo prihodnostjo ali pa nas muči nepredelana preteklost. Logoterapija gleda na oboje in ne le na to. Gleda tudi na sedanji trenutek.
Ljudje na terapije hodijo iz različnih razlogov in tudi različno pripravljeni na doseganje cilja. Pot ni vedno lahka, je pa vedno boljša od nedelovanja.
V. Frankl je vztrajal na stališču, da je pomembno, da smo ljudje vraščeni v svoje življenje. Da prepoznavamo svoje priložnosti v vsakdanjem življenju.
V moči duhovne razsežnosti imamo vedno priložnost, da zavzamemo odnos.
Vsakdanjost ni usodna, ni nekaj, na kar nimamo vpliva, ampak nanjo lahko odgovorimo s svojimi odločitvami in s svojo svobodo. V tem se kaže neponovljivost in dostojanstvo človeka.
Ravno v trpljenju se človek pokaže, pokaže se njegovo osebno dostojanstvo.
Mnogi ljudje so zelo obremenjeni s preteklostjo, nepredelano zgodovino. V luči tega Frankl omenja tragično triado : krivda, bolečina, smrt.
Krivda je na polju preteklosti, bolečina je stvar sedanjosti, smrt pa zanesljive prihodnosti.
Dogodkov iz preteklosti ne moremo spremeniti, lahko pa spremenimo odnos do tega.
Tako na osebni ravni kot tudi na ravni zgodovine naroda.
Martina Lisec je tudi mediator in ima svojo spletno stran. Najdete ga na spletni strani: Inštitut Stopinje.