Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović
Dr. Hubert Požarnik (foto: Tanja Dominko)
Dr. Hubert Požarnik | (foto: Tanja Dominko)

Vsak, ki se pusti instrumentalizirati, dela veliko škodo!

Slovenija | 07.07.2020, 18:34 Helena Križnik Tanja Dominko

Če bodo ljudje podlegli ščuvanju, bo to pustilo usodne posledice za našo državo. Na to je v pogovoru za Radio Ognjišče opozoril klinični psiholog dr. Hubert Požarnik, ki je soustvarjal Demos in s svojimi političnimi sopotniki popeljal Slovenijo v demokratizacijo in osamosvojitev. Boji se, da se bodo konflikti ob pomanjkanju dialoga in protestih še stopnjevali. Kot je dodal, tisti, ki so jih zanetili, nimajo interesa, da bi se polegli. Pomembno je, da temu ne podležejo razumni ljudje.

Glasni so »politični pobalini« in razne »frklje«

»Najbolj sem zaskrbljen, ker je toliko sovraštva, ki prihaja predvsem s strani zdajšnje opozicije oziroma tako imenovane levice,« nam je povedal dr. Požarnik. V času ustanavljanja Demosa tega ni čutil. »Imel sem veliko stikov, veliko pogovorov s takratno etablirano levico. Lahko smo se kulturno dogovarjali,« je pojasnil. »Za razliko od takratnih zrelih politikov so zdaj precej glasni politični pobalini, razne frklje. Na čelu so narcistični psihopati, ki imajo zdaj priložnost biti v središču pozornosti,« je prepričan dr. Požarnik.

V zahodnih kulturah izginja obdobje osebne zrelosti

V zahodnih kulturah, še posebej pa pri nas, se dogaja, tako dr. Požarnik, da ljudje iz faze infantilnosti prehajajo v fazo senilnosti. »Srednje obdobje življenja, torej obdobje osebne zrelosti, ki se kaže prek odgovornosti do sebe in do ostalih, izginja.« To spodkopava družbo, je poudaril dr. Požarnik. »To je ena bolezenska kal. Vso družbo bi bilo treba pogledati pod lupo in preveriti, kaj se dogaja z modernim človekom.«

Vse bliže vladavini drhali?

Po njegovih besedah smo vse bliže ohlokraciji oziroma vladavini drhali, priče smo čudni psihozi. »Tudi razumni ljudje so se začeli opredeljevati za skrajnosti,« je ocenil. To je ob vseh težavah, s katerimi se soočamo, neproduktivno. »Vsak, ki se pusti instrumentalizirati in ščuvati, dela veliko škodo.« Pozivi »proti« in noben konstruktivni »za« vodijo v slepo ulico, kar je, tako dr. Požarnik resna stvar. Obrnil se je na vse, ki so še ohranili hladno glavo, naj prevzamejo dialog. »Strasti bi bilo treba umiriti,« meni dr. Požarnik. »Ljudje, ki so še pri zdravi pameti ter imajo občutek odgovornosti do sebe, do soljudi, do naroda, se v trenutnem konfliktu ne bi smeli potuhniti, umakniti. Morali bi se oglasiti, zbrati v en tabor ter brez histeričnih obtoževanj in razvrednotenj ostalih priti do besede,« je bil oster dr. Požarnik.

Slovenija, Novice
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...