Trend okužb v Sloveniji narašča, največ primerov iz tujine
Slovenija | 03.07.2020, 06:55 Alen Salihović Slovenska tiskovna agencija
Glede na napovedi vladnih predstavnikov bodo danes v uradnem listu objavljene spremembe odloka o ukrepih za preprečitev širjenja covida-19 na mejnih prehodih. Od polnoči naj bi s seznama varnih držav umaknili Hrvaško, Češko in Francijo. Minister za delo Janez Cigler Kralj pa bo domovom starejših podal priporočila za preprečevanje vnovičnih okužb.
O napovedanih spremembah vlada odloča na dopisni seji. Vladni govorec Jelko Kacin je sicer pojasnil, da slovenski državljani, ki so v tem trenutku še v zeleni Hrvaški in se bodo v soboto znašli v rumeni Hrvaški, ob vračanju ne bodo imeli težav s karanteno, morajo pa biti pripravljeni, da jih bo policist vprašal, kje so bili na Hrvaškem. Dogaja se namreč, da ljudje ob prehodu meje navedejo, da so bili na Hrvaškem, dejansko pa so bili v kateri od rdečih držav Zahodnega Balkana in bi morali zato v 14-dnevno karanteno, je po poročanju STA dejal Kacin.
Popoldan predstavil odlok vlade, ki ureja izdajanje/vročanje karantenskih odločb MZ že ob vstopu v 🇸🇮 in spreminja (zeleno) listo varnih držav. 🇧🇪 in 🇳🇱 bosta postali varni, 🇨🇿, 🇲🇫 in 🇭🇷 pa bodo status varnih v soboto izgubile. Jutri podrobnosti tudi o odloku+epid. razmerah na NK pic.twitter.com/DLXByLbIUL
— JelkoKacin (@JelkoKacin) July 2, 2020
Po redni seji @vladaRS še delovni sestanek za pripravo ukrepov za zajezitev uvoza in širjenja okužb #koronavirus. Zaostritve na mejah, spremembe seznamov varnih držav, večji nadzor inšpekcij, povečana previdnost v domovih za starejše... pic.twitter.com/YmPTAV1Swf
— Janez Janša (@JJansaSDS) July 2, 2020
Na vprašanje, kako naj ravnajo slovenski državljani, ki so na Hrvaškem, je dejal, da je to njihova odločitev, so pa verjetno v kakšni vasi na Hrvaškem bolj varni kot v gneči v Sloveniji. Znova pa je vse pozval, naj se izogibajo obiskovanju nočnih klubov in krajev, kjer se druži veliko ljudi.
Poleg omenjenih zaostritev za trojico držav, vključno s sosednjo Hrvaško, pa naj bi na zeleni seznam uvrstili Belgijo in Nizozemsko. Hkrati naj bi od sobote že na meji vročali odločbe o karanteni.
Tako bo šele danes jasno, ali bo vlada sprejela še kakšne druge ukrepe za preprečevanje širjenja okužb z novim koronavirusom. Število novih primerov namreč vztrajno raste. V sredo so jih zabeležili 21, kar je največ po 16 aprilu. Že v četrtek opoldne pa so jih potrdili še šest.
Ker so nekateri pozabili:
— Janez Janša (@JJansaSDS) July 2, 2020
Obvezna 14-dnevna karantena za prihode iz držav s poslabšano epidemiološko sliko | https://t.co/oK9Shxj8Kz https://t.co/FyjVxN3YYJ
NIJZ: Trend okužb v Sloveniji trenutno narašča, največ primerov iz tujine
Trend okužb s covidom-19 v Sloveniji po navedbah Eve Grilc z NIJZ narašča. V Sloveniji so zabeležili dve večji žarišči, in sicer na Štajerskem in Koroškem. Prvo je povezano z uvoženimi primeri iz Srbije, drugo pa s primeri iz BiH. Ljudem priporočajo, naj se držijo ukrepov, je dejala Grilčeva.
Kot je pojasnila, so v drugih regijah zabeležili tudi uvožene primere s Kosova, nekaj jih je še v epidemiološki preiskavi, v enem primeru pa še preiskujejo način okužbe.
Tudi na Hrvaškem se epidemiološka situacija glede covida-19 po njenih besedah ne umirja. Tako v tujini kot doma Grilčeva priporoča upoštevanje navodil in izogibanje večjim druženjem. Mladim odsvetujejo obiske nočnih klubov.
Trend obolelosti s koronavirusom v Sloveniji na dan 1. 7. 2020 (00:00-24:00):
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) July 2, 2020
- Št. testiranj: 1198
- Št. pozitivnih: 21
- Št. hospitaliziranih: 9
- Št. oseb na intenzivni negi: 0
- Dnevno št. odpuščenih iz bolnišnice: 0
- Št. umrlih: 0@NIJZ_pr @MinZdravje pic.twitter.com/xKPjWqD8FY