Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Zakonski in družinski terapevt Andrej Omulec   (foto: ARO)
Zakonski in družinski terapevt Andrej Omulec | (foto: ARO)

Čas po epidemiji je priložnost za gradnjo odnosov

Slovenija | 18.06.2020, 07:16 Alen Salihović

V času epidemije novega koronavirusa v Sloveniji so bile družine več skupaj. Nekaterim je to dobro delo, a ponekod so se pojavile težave. Kako jih odpraviti in kako preživeti dopustniške dni, ki so pred nami, smo vprašali zakonskega in družinskega terapevta Andreja Omuleca.

Glede tega, kaj nas je epidemija naučila ni mogoče potegnili neke uravnilovke. Vsakega se je dotaknila drugače, je dejal Omulec, ki deluje pri Zvezi prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje. Spomnil je, da so bili tisti, ki so se soočili z boleznijo v bistveno večjem strahu kot tisti, ki so epidemijo preživeli s pomočjo zabave. Velike stiske so doživljale osebe, ki so ostale brez službe, bile na čakanju. Omenil je tudi otroke, ki so se šolali doma, tem je to od začetka ugajalo, kasneje so se stiske pojavile tudi pri njih. »Vsakega je ta kriza naučila nekaj svojstvenega.«

Tiste družine, ki so imele načrt, kako preživeti dan, kako si organizirati ves čas, ki so ga morale preživeti skupaj so epidemijo prestale bolje kot tiste, ki tega načrta niso imele. Je pa ta čas pokazal tudi na ranljivost družin: »Največja ranljivost družin se je pokazala pri otrocih in v partnerskih odnosih. Partnerja sta se namreč morala najprej soočiti s svojimi stiskami, nato pa še z vzgojnimi procesi svojih otrok ter njihovimi težavami.«

Številne je čas epidemije, ki je ponekod prinesel celo izgubo službe, pripeljal do skrajnih meja. »Ko izgubiš službo dejansko izgubiš neko poslanstvo. Da nekdo 30 let živi neko držo, nek način življenja in izgubi ta smisel, zanj je to šok, saj mora začeti povsem na novo.«

Prav zaradi tega je po besedah sogovornika potrebno povezovanje, iskren pogovor in poslušanje ter iskanje novih priložnosti, ki bodo pomagale na poti iz osebne krize. Na vprašanje, kaj naj se po epidemiji začnemo učiti na novo pa je Omulec dejal, da odnosov: »Sedaj smo res imeli priložnost, da se poglobimo v te odnose. Večina družin se ni soočala s težko situacijo in imeli so priložnost se ponovno poglobiti in dobiti nazaj stik z otroci, ki je bil zaradi službenih in drugih obveznosti nekoliko omejen.«

Pred nami so dopusti, zato zakonski in družinski terapevt Andrej Omulec družinam priporoča čim več igre in osebnega stiska.

Slovenija, Sociala
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...