Tretji protikoronski paket pod streho, čaka na poslance
Slovenija | 22.05.2020, 10:31 Helena Križnik
Vlada je pod streho spravila tretji paket ukrepov za blažitev posledic epidemije novega koronavirusa v Sloveniji. Predlog je že v državnem zboru, kjer čaka na nadaljnjo obravnavo. Da je Slovenija na pravi poti, je ob tem ugotavljal premier Janez Janša.
Brez previdnosti in odgovornega obnašanja v prihodnje ne bo šlo
Janša je spomnil, da je Slovenija za zdaj ena najuspešnejših držav na svetu pri spopadanju z aktualno zdravstveno krizo in tudi najboljša na stari celini. To po njegovih besedah kažejo rezultati. Brez previdnosti in odgovornega obnašanja v prihodnje ne bo šlo. »Če bomo v Sloveniji tudi v prihodnje sposobni obdržati čisto epidemiološko sliko ter hitro in učinkovito omejiti posamične izbruhe okužb, do katerih bo zanesljivo prihajalo, bo to za nas velika prednost. Ugled varne in urejene države, ki je sposobna poskrbeti za zdravje svojega prebivalstva tudi ob izbruhu pandemije, je v teh časih daleč najboljše priporočilo tako v turizmu kot pri investicijah, s katerimi se pomemben del proizvodnje seli iz Azije nazaj v Evropo.«
Prednost pred ostalimi nam je, tako Janša, zagotovilo naše zdravstvo. »Zato pričakujemo dodatno podporo javnosti v naslednjih mesecih, ko bomo zagotavljali sredstva za nujne naložbe po slovenskih bolnišnicah in dograjevali plačni sistem v zdravstvu in zdravstveni negi.«
Bomo prednost izkoristili s tretjim protikoronskim paketom?
Da bomo prednost čim bolje izkoristili, bo skušal poskrbeti nov protikoronski paket, ki namenja znatna sredstva za sofinanciranje skrajšanega delovnega časa v različnih dejavnostih. »Ukrep bo veljal do konca leta in bo po potrebi podaljšan. Zanj zagotavljamo znatna sredstva iz evropskih skladov in iz proračuna.« Premier je opozoril, da je epidemija novega koronavirusa pospešila potrebe po zelenem prestrukturiranju v nekaterih panogah, tretji protikoronski paket zato poleg pomoči, tako Janša, zagotavlja tudi dodatne možnosti podpore raziskavam in razvoju. Omenil je bone, s katerim želi vlada spodbuditi turistične dejavnosti.
Blaginja Slovenije ne sme znova postati žrtev recesije
»Evropska komisija je v svoji zadnji napovedi za Slovenijo doslej sprejete ukrepe ocenila zelo pozitivno. Zaradi njih nam napoveduje možno hitro okrevanje, s katerim bi lahko že po letošnjem znatnem padcu rasti drugo leto zrasli skoraj na predkrizno raven,« je v nagovoru državljanom še poudaril Janša. S svojo ekipo namerava storiti vse, da bo Slovenija dosegla ta cilj in da njena blaginja ne bo žrtev dolgoletne recesije.