Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Petra StoparPetra Stopar
Kardinal Franc Rode (foto: ARO)
Kardinal Franc Rode | (foto: ARO)

Kardinal Rode: Kučan je marsikaj obljubil, a od tega ni bilo nič

Slovenija | 24.04.2020, 16:30 Alen Salihović

»Na mnogih področjih javnega življenja so hibe, pomanjkljivosti, nedovršenosti, ki naravnost kričijo po uresničenju: področje sodstva, šolstva in medijev.« Tako je v luči 30-letnice demokratičnih sprememb ocenil kardinal Franc Rode. V intervjuju za spletni portal kanonist.eu je dejal še, da je prvi predsednik države Milan Kučan marsikaj obljubil, a od tega ni bilo nič.

Inštitut za kanonskopravne vede je objavil pogovor s slovenskim kardinalom Francem Rodetom. Ta je trenutno zaposlen s pisanjem spominov, ki naj bi izšli letos, obenem pa iz Vatikanskega mesta budno spremlja aktualno dogajanje v Sloveniji.

Določena mera razočaranja po skoraj treh desetletjih samostojnosti in življenja v lastni državi je bržčas neizbežna, je dejal Rode. Opozoril je, da pričakovanja narodov vedno presegajo to, kar dejansko uresničijo. »Zato neizbežna mera razočaranja. Tudi v Sloveniji po teh desetletjih, ki smo jih preživeli v svobodi: niso bila tako sijajna, tako polna zadovoljstva in uspehov, kot smo pričakovali,« je dejal kardinal. Dodal je, da se je v sedmih letih škofovanja v Ljubljani zelo trudil, da bi navezal stike s predstavniki države pa tudi s svetom kulture, znanosti in umetnosti. "V začetku sem se pogosto srečal s predsednikom Kučanom, javno in zasebno. Marsikaj je obljubil, a od tega ni bilo nič in tako so se najini odnosi ohladili. Prišlo je celo do nekaj kratkih stikov."

Glede sklenitve novih področnih sporazumov Slovenije s Svetim sedežem pa je kardinal poudaril, da bi morali škofje na vsaki priložnosti opozarjati na nerešena vprašanja. »Za njimi župniki in katoliški mediji. Po nekaj letih bi zahteve Cerkve prešle v zavest ljudi kot nekaj nujnega, kar je treba rešiti,« je poudaril.

Na vprašanje, kako razume besede papeža Frančiška, ki je v nekem govoru dejal, da se kristjan mora vtikati v politiko pa je odgovoril, da je pravica in dolžnost vernikov, da se opredeljujejo za stranke, ki zagovarjajo te osnovne vrednote. »Cerkveni vrh zagovarja splošna načela, brani temeljne vrednote svobode in pravičnosti, človeško dostojanstvo in nedotakljivost človeškega življenja, bratstvo ter solidarnost med državljani. Če jih v strankah ne vidijo ali če imajo stranke v programih celo proti vrednote – splav, evtanazijo, nespoštovanje človekovih pravic – tedaj se legitimno organizirajo v lastne stranke s krščanskim predznakom,« je povedal kardinal Franc Rode.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Škofovska konferenca, Politika
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...