Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Nadškof Stanislav Zore (foto: SŠK)
Nadškof Stanislav Zore | (foto: SŠK)

Nadškof Zore: Skrbimo drug za drugega, da bodo naše skupnosti močne

| 19.04.2020, 12:30 Andrej Šinko

Nadškof Stanislav Zore nas je spodbudil, da skrbimo drug za drugega in tako zgradimo močne skupnosti. V nagovoru, ki ga je predvajala Televizija Slovenija, je pojasnil, da lahko to storimo le tako, da se ozremo vase, hkrati pa pomislimo na čutenje najbližjih.

Nadškof Zore je pojasnil, da poimenovanje današnje bele nedelje izhaja in obredov prve Cerkve, ko so katehumeni prejemali krst na velikonočno vigilijo, po prejemu zakramenta pa so še cel teden velikonočne osmine v belih oblačilih opozarjali na to, da je njihova vera šele na začetkih in zato potrebujejo pomoč in spremstvo.

Nadškof Zore nam ob tem zastavlja vprašanje: »Kdo je danes v naši družbi posebej potreben pozornosti, komu moramo priskočiti na pomoč?« Zagotovo so to starejši in oboleli, na katere verjetno najprej pomislimo, pravi nadškof in dodaja, da se moramo pri tem vprašanju zazreti tudi k sebi.

»Kdo je med mojimi domačimi najbolj ogrožen, kdo v naši družini spada v ranljivo skupino. Je to moja žena, moj mož? So to najini otroci? V zadnjem času večkrat slišimo o pomanjkanju strpnosti v družinskem okolju, o naraščanju napetosti in celo nasilja. Kako potrebno in pomembno je torej ranljivost odkrivati doma – konec koncev tudi v sebi, v svojem srcu. Samo nepopolni lahko sprejemajo nepopolne, samo ranljivi lahko razumejo ranjene,« je opozoril nadškof.

Po njegovih besedah nam današnje prvo berilo, daje smernice, kako naj v teh okoliščinah živimo, da bomo to zmogli. Apostoli so v Jezusovem nauku drug drugega prepoznavali kot brate in sestre ter tako živeli v občestvu. Prek lomljenja kruha je bil Jezus živ med njimi. Zbirali so se tudi v molitvah ter tako pred Boga prinašali svoje zahvale in prošnje, svoje hvalnice in psalme. Krščanska skupnost, ki je živela iz teh studencev, je bila sama v sebi dovolj močna, da je mogla biti odprta. To potrjuje tudi evangelij o apostolu Tomažu, ki ni verjel, a je vseeno lahko prihajal v skupnost in nikoli ni bil zavrnjen.

»Kako si želim, da bi tako močne postale tudi naše družine in druge skupnosti, da bi tako močna postala naša družba. Tudi v tem času, ko smo postavljeni pred izzive človečnosti, sočutja in solidarnosti skrbimo drug za drugega,« je pozval nadškof in dodal, da le tako lahko naredimo naše skupnosti močne.

Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«