Nadškof Zore: »Na začetku sem se virusa oz. tistega, kar bo prinesel v družbo in Cerkev, bal.«
Slovenija | 08.04.2020, 14:51 Marta Jerebič
Obisk cerkva in obredov je za katoličane še posebej v času velikonočnih praznikov izrednega pomena, a prav verski obredi so lahko kraj hitrega širjenja okužb s katastrofalnimi posledicami. Cerkve zato čez velikonočne praznike še ne bodo odprte, verniki naj ostanejo doma, je na današnji novinarski konferenci vlade dejal predsednik Slovenske škofovske konference, ljubljanski nadškof Stanislav Zore.
Nadškof Zore je povabil, da svete maše in blagoslove spremljamo po televiziji, radiu in spletu. »Svojim otrokom in vnukom razložite pomen velikonočnih praznikov. Vse vabim, da čas epidemije namenite molitvi, branju Svetega pisma in postu. V tem času na poseben način do izraza prihaja družina kot domača cerkev, v kateri oče in mati opravljata svojo nalogo blagoslavljanja in posvečevanja sebe in svojih otrok.«
Cerkve bodo odprli takoj, ko bo mogoče, je dejal nadškof Zore, v danem trenutku pa povabil: »Naj bodo ti težki časi epidemije in lepa pomlad priložnost, da okrepimo svojo vero. Vprašajmo se, kaj nam Jezus govori o teh časih in epidemiji.«
Na naše vprašanje, kako osebno doživlja to pandemijo in kaj ga najbolj skrbi, pa je dejal: »Na začetku sem se virusa oziroma tistega, kar bo prinesel v družbo in Cerkev, bal. Priznam, da je bilo sprejemanje ukrepov, o katerih smo se škofje pogovarjali, stresno. Iz ure v ure sem spreminjal pogled v pogovarjanju s strokovnjaki in zdravniki, ki so prostodušno rekli, če ne boste tega naredili, boste pokopavali naše babice in dedke. Oči nam je odpirala Italija, zdaj tudi Španija in ZDA. Danes me veseli, kako v teh spremenjenih razmerah tako ljudje kot duhovniki hrepenijo po Cerkvi in sveti maši. Veseli me, kako eni in drugi iščejo stike v okviru tega, kar je možno. Veseli me, da duhovniki v času, ko ljudi ne morejo nagovarjati iz obličja v obličje, kot rečemo, najdejo druga pota. Upam, da se bomo skozi koronsko krizo naučili, kako prav nič ne pomaga, da jamramo, česa ne moremo. Pomaga in rešuje nas odkrivanje možnosti, kaj vse lahko. To je eden pomembnih naukov tega časa.«
Na novinarski konferenci so sodelovali tudi predstavniki drugih večjih verskih skupnosti pri nas.
»Jezus je postal edino cepivo oziroma zdravilo, ki zagotavlja nesmrtnost in nam daje upanje tudi v času nalezljive bolezni,« je dejal evangeličanski škof Leon Novak, paroh Srbske pravoslavne cerkve v Sloveniji Peran Boškovič pa je opozoril na pomanjkanje ljubezni: "Dragi verniki, zdaj smo na izpitu vere in človeškosti. Prizadevajte si, da več dajete, kot zahtevate.«
Mufti Islamske skupnosti Nedžad Grabus je kristjanom voščil za velikonočne praznike, svojim vernikom, ki bodo kmalu začeli praznovati mesec posta ramazan, pa dejal: »Vera je v srcu, tako da lahko zgradimo džamijo v svojem srcu in molimo kjer koli.«
Judje pa praznujejo pesah, je spomnil predsednik judovske skupnosti za Slovenijo Boris Čerin-Levi.
Vse verske skupnosti pa pozivajo vernike, naj ostajajo doma.