Dr. Deisinger: Roke pri spremenjenju zakonodaje se da zmanjšati
Slovenija | 24.03.2020, 12:13 Alen Salihović
Predsednik vlade Janez Janša je ustavne pravnike vprašal, kje vidijo rešitev, da bi v trenutnih razmerah, ko se država sooča s koronavirusom, skrajšali čas od sprejetja interventnih zakonov v državnem zboru do njihove razglasitve. Trenutni najkrajši možni čas je namreč osem dni. To po navedbah premierja v času spopadanja s koronavirusom ne glede na možno soglasje oz. večino v državnem zboru preprečuje hitro intervencijo preko zakona. To roke je mogoče skrajšati, je v pogovoru za Radio Ognjišče povedal nekdanji ustavni sodnik dr. Mitja Deisinger.
Možnost je, če je pripravljenost v državnem zboru, nam je dejal sogovornik. Poslanci lahko določeno zakonodajo sprejmejo z navadno večino in če se glasovanju o vetu odpoved tudi državni svet lahko predsednik države takoj razglasi takšne posebne zakone v izrednih razmerah oziroma odloke, je povedal.
Opozoril je, da v kolikor bi bilo razglašeno izredno stanje, ki ga določa 92. člen ustave, se potem temu prilagodi tudi sprejemanje nujne zakonodaje. Za to pa je, tako kot za aktivacijo 37a člena zakona o obrambi za podelitev izrednih pooblastil vojski, potrebna dvotretjinska večina v državnem zboru. »Za vse zakone v izrednih razmerah, se lahko ti roki, če je pripravljenost zmanjšajo tako, da je praktično v dveh dneh vse rešeno,« je dejal sogovornik.