Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Turčija odprla meje migrantom, kaj to pomeni za EU? (foto: Pixabay)
Turčija odprla meje migrantom, kaj to pomeni za EU? | (foto: Pixabay)

Kaj pomeni za Slovenijo turško odprtje mej za migrante?

Slovenija | 01.03.2020, 13:59 Alen Salihović

Potem ko je Turčija potrdila, da v državi ne bodo več zadrževali migrantov, ki si želijo v Evropo, je turški notranji minister že tvitnil, da je doslej proti Evropi na mejo z Grčijo in Bolgarijo krenilo skoraj 80 tisoč migrantov. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je izrazila zaskrbljenost nad dogajanjem. Za komentar smo vprašali strokovnjaka za varnostna vprašanja Boštjana Perneta, ki ocenjuje, da bo pri tem moralo priti do usklajenega nastopa Evropske unije.

Perne je uvodoma dejal, da je turški predsednik Erdogan že nekaj časa uporabljal migrante kot neke vrste politično orodje za doseganje svojih notranjepolitičnih ciljev. Spomnil je na nedavno turško ofenzivo v Idlibu, ki je sprožila nov migrantski val iz Sirije proti Turčiji. Erdogan je pri svojih dejanjih pričakoval bolj čvrsto podporo Evropske unije, ki pa jih Evropa ni mogla podpreti, je dejal.

Tukaj ne gre več za begunski val, ampak za neke vrste migrantsko invazijo na Grčijo in Bolgarijo.

»Kaj pomeni to za Grčijo in Bolgarijo? Bolgarija ima kopno mejo s Turčiji v glavnem zelo dobro zavarovano z visoko ograjo in pa z relativno visokim številom bolgarskih policijskih in vojaških sil. Tako, da bo Bolgarija lažje ubranila ta migrantski val. Grčija pa ima slabše varovano mejo. Preseneča nekoliko oster in resen odgovor Grkov, ki so uporabili trenutno vse razpoložljive sile, tako vojaško mornarico kot tudi vojsko in policijo in so odločeni, da migrantov v državo ne spustijo. Tukaj več ne gre za begunski val ampak za neke vrste migrantsko invazijo na Grčijo in Bolgarijo, in tukaj je sedaj potrebno, da Evropa stopi skupaj,« je povedal Perne.

Policija mora pripraviti načrt, kako zavarovati mejo na način, da migranti ne bodo mogli vstopiti v Slovenijo.

Na vprašanje, kaj mora storiti Slovenija pa je odgovoril: »Tukaj se more takoj vklopiti obveščevalno-varnostni sistem in slovenskim določevalcem pridobiti jasne in nedvoumne informacije in seveda vsaj približno napovedati v katero smer bo šel razvoj dogodkov. Potem je treba stopiti v diplomatsko ofenzivo. Slovenska diplomacija mora sedaj odigrati svoj del, ker bi bilo najlepše in najlažje, če bi Evropska unija s pritiskom na Turčijo dosegla, da bi Turčijo prepričali, da ne bi nadaljevala s tako politiko. In tretje in zadnje: policija mora pripraviti načrt, kako zavarovati mejo na način, da migranti ne bodo mogli vstopiti v Slovenijo, če seveda ta migrantski val pljuske tudi do naše meje, kar pa trenutno ni popolnoma izključeno. Osebno upam, da to tega ne bo prišlo.«

Slovenija, Politika, Evropska Unija
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...