Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
dr. Dimitrij Rupel (foto: ARO)
dr. Dimitrij Rupel | (foto: ARO)

Od česa vse bodo odvisni odnosi med Slovenijo in njeno južno sosedo?

| 18.02.2020, 15:44 Silvestra Sadar

Kakšni odnosi se med Slovenijo in Hrvaško napovedujejo z novim predsednikom Zoranom Milanovićem pojasnjuje nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel.

Milanović je že med kampanjo in po izvolitvi večkrat izpostavil partnerske odnose s Slovenijo in povedal, da želi odločna stališča Slovenije reševati s potrpežljivostjo. Predsednik republike ima pri urejanju mednarodnih odnosov precej manjša pooblastila kot predsednik vlade, tudi v primeru Slovenije in Hrvaške. Oba hrvaška predsednika prihajata iz različnih strank.

»Utegne nastati neka napetost, ki jo lahko Slovenija na nek način izkoristi, čeprav je izkoriščanje teh hrvaških zgodb odvisno od tega, kdo bo pri nas na vladi«, je za naš radio povedal nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel. Slovenija ima izziv s svojo vlado. Najprej s to v odhodu, ki v reševanje odprtih vprašanj s Hrvaško ni bila usmerjena ... »Predpostavljam, da bi bila vlada, ki bi jo vodil Janez Janša, nekoliko bolj konstruktivna v odnosih s Hrvaško in navsezadnje zadnje leto ni bilo nobenih stikov, nobenih odnosov med vladama, kar je zelo slabo«. Doktor Rupel upa, da »se bo Slovenija odpovedala grožnjam, ki so bile izrečene v zvezi s schengenom in OECD in tako dalje. Državi, kot sta Slovenija in Hrvaška ne bi smeli uporabljati nobenega izsiljevanja in nobenih groženj«.

Kaj pa arbitraža?

»Mislim, da bo mogoče treba dati vprašanje arbitražnega sporazuma v hladilnik, da se še nekaj časa ohlaja, navsezadnje je primerov, ko ni bilo mogoče doseči spoštovanja odločb haaškega sodišča je več ...«
Odločnost pri odprtih vprašanjih s Hrvaško je potrebna, pravi sogovornik, vendar mora slovensko zunanje ministrstvo temeljiti na strokovnih razpravah, analizah in argumentih. Nad tem ni bilo navdušeno. »Predstavljam si, da je glavno vprašanje slovenske zunanje politike odnos z ZDA in pretiravanje v zvezi z Rusijo«.

Na nedavni konferenci v Muenchnu, kjer so razpravljali o pomembnih čezatlantskih povezavah in EU, udeležila sta se je premier in zunanji minister, ki se v debato sploh nista vključevala, pravi Rupel.
»Slovenska politika se je marginalizirala, se je postavila nekam na rob in se ne udeležuje glavnih razprav in glavnih dogajanj v Evropi. Ta dogajanja so pa bistvena in soodločajo o naši prihodnji usodi, tako da sem zaskrbljen.«

Nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel je mnenja, da je dialog mogoč in da bi bil prispevek novega hrvaškega predsednika Zorana Milanoviča zelo dobrodošel.

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...