Dva papeža: Potreba po natančnejši pravni opredelitvi vloge upokojenega
Cerkev po svetu | 15.01.2020, 13:10 Marta Jerebič
Benedikt XVI. je bil seznanjen s tem, da gvinejski kardinal Robert Sarah pripravlja knjigo o celibatu, poslal mu je tudi besedilo na to temo, vendar pa ni odobril soavtorstva knjige. Tako je včeraj sporočil njegov osebni tajnik, nadškof Georg Gänswein. Ta je kardinalu Sarahu naročil, naj posreduje pri založbi ter umakne njegovo ime in fotografijo z naslovnice. S tem se polemike v zvezi s knjigo niso polegle, sprožajo se številna nova vprašanja, tudi o vlogi upokojenega papeža.
Vloga sinode
Stališče o celibatu je jasno tako pri Benediktu XVI. kot pri Frančišku. Različna pa so stališča pri izjemah. Benedikt XVI. je izjemo na primer dovolil pri anglikanskih duhovnikih, ki so prestopili v Katoliško Cerkev. Glede izjeme na območju Amazonije je zdaj sicer na potezi Frančišek, a prvo odločitev je sprejela že sinoda, poudarja sociolog dr. Igor Bahovec. »Ne gre samo za vprašanje papežev, ampak vprašanje razumevanja sinode v Cerkvi. Ta sinoda je to vprašanje dovolj močno razdelala. Je pa zadeva kompleksna in ne smemo pričakovati, da se bo v nekaj mesecih rešilo tisto, kar se že desetletja išče odgovor.«
Vzporedno učiteljstvo?
Ko se upokojeni papež oglasi na tako pomembne teme, ali lahko torej govorimo o nekem vzporednem nauku? »Ko je papež Benedikt XVI. odstopil, je dal vedeti, da se bo umaknil iz vprašanj, ki zadevajo vodenje Cerkve. Tu se zdi, da je bil na nek način zlorabljen njegov teološki pogled. To, kar je napisal, ni nič novega. Datum izida knjige tik pred posinodalno apostolsko spodbudo o Amazoniji pa je neprimeren, ker skuša izvajati pritisk.«
Zahteve po posodobitvi kanonskega prava
Dr. Bahovec meni, da bi morali posodobiti kanonsko pravo in natančneje določiti, kaj lahko dela upokojeni papež. »Zagotovo upokojeni papež Benedikt XVI. nima interesa, da bi kakorkoli nasprotoval Frančišku. Nerodno pa je, da te stvari niso razdelane. To je popolnoma nova situacija v sodobnem času Cerkve, ki pa se lahko hitro ponovi.«
Kot poročajo nekateri mediji, se na Svet kardinalov, ki papežu svetuje pri reformi rimske kurije, že vrstijo pritiski po natančnejši pravni opredelitvi vloge in funkcije upokojenega papeža.