Štefan IskraŠtefan Iskra
Jakob ČukJakob Čuk
Helena KrižnikHelena Križnik
Sveti Duh kot golob (foto: Rok Mihevc)
Sveti Duh kot golob

Sveti Duh ni ptičji Bog

Oddaje | 15.10.2019, 07:53 Rok Mihevc

Tokrat smo iz Globin gledali proti nebu. Kdo in kje je Sveti Duh, smo se spraševali in iskali smo pri virih naše vere. Šli od stare zaveze do krščanskega pojmovanja. Z nami je bil jezuit p. Damjan Ristić in tudi poslušalci s svojimi pričevanji in vprašanji.

Veter, ki ustvarja red

Sveti Duh ves čas nekje veje in se sklicujemo nanj, ga prosimo za marsikaj, hkrati pa je predstava o njem različna. »Podoba goloba bo kar prava, glede na to, da tako piše tudi v Svetem Pismu. A vseeno Sveti Duh ni golob, to ni ptičji Bog. Gre za prispodobo in ta simbolika je mnogo globja.« Duh v hebrejščini pomeni »veter, ki iz kaosa ustvarja red«.«

Sveti Duh kot svetovni policaj?

»To bi bila gotovo žalostna podoba,« je v oddaji povedal Ristić. »Sveti Duh ni policaj, ampak je Bog, ki je človeku najbližje. Je ta, preko katerega Bog sploh ustvarja karkoli. Duh pomeni življenje, ki nas povezuje z Bogom. In Bog želi biti človeku blizu, ga imeti prisotnega, ne odstotnega. Sadovi Svetega Duha so to, da smo vedno bolj podobni Kristusu, po besedah in dejanjih. Življenje je izredno krhko, ampak ker izhaja iz Boga je neskončno močno in trajno.«

Razmišljanju p. Damjana Ristića in številnim pričevanjem naših poslušalcev prisluhnite v posnetku oddaje. Pripravil in vodil jo je Blaž Lesnik.

Blaž Lesnik in p. Damjan Ristić
Blaž Lesnik in p. Damjan Ristić © ARO

Oddaje, Duhovnost, Globine
Osnovna šola Alojzija Šuštarja (photo: Boštjan Kikelj) Osnovna šola Alojzija Šuštarja (photo: Boštjan Kikelj)

Nasilje v šoli ali nasilje nad šolo?

O slednjem lahko govorimo v primeru Osnovne šole Alojzija Šuštarja, ki se že dalj časa sooča s pritiski staršev enega od učencev, ki trdijo, da naj bi bil njihov otrok žrtev nasilja. Hkrati pa ga ...