Radio Ognjišče
Jure PavšekJure Pavšek
Mark GazvodaMark Gazvoda
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Sinoda o Amazoniji (foto: vaticannews.va)
Sinoda o Amazoniji

Zaradi pomanjkanja duhovnikov obhajilo prejmejo le 2 do 3-krat na leto

Svet Marta Jerebič

Na sinodi o Amazoniji so v prvem tednu govorili o številnih tematikah, pomanjkanju duhovnikov, vlogi žensk, mamilarskih kartelih in ekološki katastrofi.

V zvezi s pomanjkanjem duhovnikov so govorniki opozoril, da na ozemlju, velikem kot Italija, deluje le 60 duhovnikov. Na tisoče skupnosti obhajilo prejme le 2 do 3-krat na leto. Zato nekateri menijo, da je posvečenje poročenih mož edina rešitev; drugi, da bi morali bolj moliti za duhovne poklice ali spodbujati misijonarsko poslanstvo. Duhovnik namreč ne pripada »skupnosti«, ampak »Cerkvi«, zato je lahko namenjen za »katerokoli skupnost«, so menili.

V zvezi z vlogo žensk, ki so zelo dejavne pri oznanjevanju in v družbi, so se pojavili predlogi o ženskih laiških cerkvenih službah.

Na sinodi so govorili tudi o mamilarskih kartelih. Na nekaterih območjih Amazonije je pridelovanje koke naraslo za polovico, z 12 na 23 tisoč hektarjev. Posledično se je kriminal še povečal.

Opozorili so še na rušenje naravnega ravnovesja z gradnjo hidrocentral, zaradi katerih je potrebno izsekavanje obsežnih naravnih rezervatov. Veliko škodo povzroča odobreno požiganje gozdov. V sinodalni dvorani so se zato glasili pozivi k ekološkemu spreobrnjenju.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Predstavniki kmetijskih organizacij pred državnim zborom (photo: Vir: FB KGZS) Predstavniki kmetijskih organizacij pred državnim zborom (photo: Vir: FB KGZS)

6. februarja nov kmečki protest v Ljubljani

Čez teden dni bo pred državnim zborom nov kmečki protest. Organizira ga Združenje slovenske kmečke iniciative, pridružila se bo tudi Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, kjer pravijo, da bo ...

Avdio player - naslovnica