Knjiga
Praznik, ki nas zavezuje k edinosti in prenovi
| 31.10.2019, 09:19 Rok Mihevc
Danes je državni praznik, dan reformacije. Z njim obujamo spomin na versko, politično in kulturno gibanje v 16. stoletju. Slovenci smo v omenjenem obdobju dobili prvo knjigo v maternem jeziku. To je bil Katekizem, ki ga je leta 1550 napisal Primož Trubar. V tem obdobju je nastal tudi prvi slovenski pravopis Zimske urice Adama Bohoriča in prevod Biblije Jurija Dalmatina.
Prava krščanska duhovnost ne more biti zaprta
Današnji praznik nas zavezuje tudi k delu za edinost kristjanov. O tem razmišlja tudi duhovnik Zvone Štrubelj: »V Trubarju lahko vidimo sintezo katoliške in evangeličanske tradicije. Danes po drugem vatikanskem koncilu prava krščanska duhovnost ne more biti zaprta, ne more biti uklenjena v en model, ampak mora biti ekumenska in dialoška. V tem smislu vidim tudi Primoža Trubarja kot konkretno formulo ekumenizma, ki je naložena, da se odpiramo dialogu.«
Katoličan in evangeličanka
Član ŽPS iz Martjancev Jože Andrejek je katoličan, žena pa evangeličanka. Kako doma živijo ekumenizem? »Obhajamo vse praznike, tako katoliške in evangeličanske. Zanimivo je, da se po tolikih letih trudimo eni in drugi. Sprejemati in tudi odpuščati, samo zaradi ljbuzeni. Najprej grem k sveti maši v Martijance, v svojo župnijsko cerkev, kjer tudi sam pojem v zboru. Po tej maši gremo domov in nato še v evangeličansko cerkev v Puconcih, da tam zmolimo njihovo »božjo službo«.«
Povezuje nas življenje v najrazličnejših situacijah
Nekdanji župnik v Martjancih Srečko Fras je opisal kako gradijo sobivanje katoličani in evangeličani v Prekmurju. »Skupaj prihajamo predvsem zato, da bi molili. Ne gremo se nobenih razprav, konferenc, ne izdajamo dokumentov, ampak skušamo iskati tisto, kar nas povezuje. Povezuje pa nas življenje v najrazličnejših situacijah. Vsaka priložnost, pa naj bo to blagoslovitev gasilskega avtomobila, prihod Betlehemske lučke ali kaka druga srečanja, so vedno priložnost, da to naše sobivanje gradimo. In da molimo vsak po lastnem prepričanju in medsebojnem spoštovanju.«
Priložnost za prenovo
Akademik evropske akademije znanosti in umetnosti Janez Juhant o največjem sporočilu današnjega praznika, da se moramo vedno prenavljati: »Primož Trubar se je zavzemal za družbeno pravičnost, je bil proti lažnosti v Cerkvi in v družbi. To je največje sporočilo, ki bi ga ta praznik dajal v katoliški in evangleičanski Cerkvi ter vsej ostali družbi. Da odprto in odkrito spregovorijo o resničnosti v kateri živimo, da temu primerno se zavzemajo tudi za družbeno pravičnost. Nam katoličanom pa je sporočilo, da moramo naše verske temelje vzeti zares in očistiti tudi našo Cerkev ter same sebe. Osredotočiti se na večjo duhovno osveščenost, s tem pa tudi izogibati ujetosti v posvetne zadeve – denarju, oblasti ...«