Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko
Dr. Matjaž Zwitter in dr. Božidar Voljč (foto: Marta Jerebič)
Dr. Matjaž Zwitter in dr. Božidar Voljč

Prav strupenim razpravam o evtanaziji nismo bili priča, ampak ...

Slovenija | 26.09.2019, 13:36 Marta Jerebič

Se o evtanaziji znamo pogovarjati? Prav strupenim razpravam nismo bili priča, bilo pa je precej polarizacije na zagovornike in nasprotnike. Pri tem niti ena niti druga stran strokovnih pojmov ne uporablja pravilno, sklepe zato spelje na napačno pot. Tako meni onkolog in profesor etike na medicinski fakulteti v Mariboru, dr. Matjaž Zwitter. Njegovo knjigo, v kateri se med drugim loteva različnih strokovnih pojmov, je izdala Slovenska matica.

Predsednik komisije za medicinsko etiko, dr. Božidar Voljč o dosedanjih razpravah o evtanaziji pravi, da razpravljavi večino pozornosti namenjajo pravici do evtanazije, skoraj nič pa osebni vlogi, ki jo imajo ob tem zdravniki, komaj kaj o izrednih pooblastilih, s katerimi naj bi jih evtanazija obremenila, o nevarnostih, ki z evtanazije prežijo na vsebino zdravniškega dela in o usodah posameznih zdravnikov.

Velika težava je terminologija, o čemer je podrobneje spregovoril avtor knjige Pogovarjamo se o evtanaziji, dr. Matjaž Zwitter. Pred dnevi je bil v enem od časopisov objavljen obširen članek o pasivni evtanaziji.

»Pasivna evtanazija ne obstaja. Ukinitev, opustitev nesmiselnega intenzivnega zdravljenja, kar naj bi bila pasivna evtanazija, ni evtanazija,« je dejal.

Dr. Zwitter se v knjigi loteva tudi kriterijev, na podlagi katerih je v tujini dovoljena evtanazija, npr. neznosno trpljenje, neozdravljiva bolezen, ki pa so vsi zelo subjektivni pojmi.

Za Radio Ognjišče pa je še dejal, da bi bilo prav, da se pogovarjamo ne o evtanaziji kot taki, ampak o zadnjem obdobju življenja in da se trudimo ne samo z besedami, ampak tudi z dejanji, z ukrepi, vladno politiko, da bo zadnje obdobje življenja za večino ljudi znosno obdobje, ko bodo lahko ohranili svoje dostojanstvo.

Tudi Italija stopa na pot evtanazije

K temu je pozvala tudi italijanska škofovska konferenca. Italijansko ustavno sodišče je namreč odprlo pot evtanaziji. Če bo tak zakon parlament dejansko sprejel, je 4 tisoč zdravnikov, povezanih v katoliško združenje, že napovedalo, da bodo uveljavljali ugovor vesti.

Slovenija, Cerkev po svetu
Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media) Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media)

Pogled redovnikov in redovnic na novega papeža

V zgodovini je bilo kar nekaj papežev iz vrst redovnikov. Zelo znan je papež Gregor Veliki, ki je bil benediktinski menih, in je med svojimi številni reformami spodbujal tudi petje t.i. ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...