Blagoslov Slomškovega kipa Gornja Bistrica
Je bil blaženi škof Anton Martin Slomšek kdaj v Prekmurju?
Slovenija | 23.09.2019, 13:59 Marta Jerebič
Do zdaj raziskani pisni viri o tem ne poročajo. Je pa njegova misel po njegovi smrti tja prihajala prek Mohorjevih knjig. O tem je včeraj na Slomškovo nedeljo razmišljal murskosoboški škof Peter Štumpf. Ob 100-letnici združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom je bila namreč osrednja slovesnost v Prekmurju, na Gornji Bistrici v župniji Črenšovci, kjer stoji prva cerkev v Sloveniji, posvečena blaženemu škofu Antonu Martinu Slomšku. Blagoslovili so tudi nov Slomškov kip.
Slovesno somaševanje je vodil mariborski nadškof Alojzij Cvikl, pridigal pa je murskosoboški škof Peter Štumpf, ki je pojasnil, da je bil v obdobju po Slomškovi smrti in do konca prve svetovne vojne že vsak 15. prebivalec Prekmurja naročen na Mohorjeve knjige. Slomšek je v naslednjih letih na svojstven način v Prekmurje prišel tudi preko lazaristov, ki so imeli v več krajih ljudski misijon. »Slomškove Mohorjeve knjige so bile humus, iz katerega so pričeli kaliti tudi številni duhovni poklici.« Leta 1935 je imela skoraj vsaka vas en duhovni poklic.
Postulator za Slomškovo kanonizacijo nadškof Marjan Turnšek je spodbudil, naj se zatekamo v priprošnjo Slomšku, saj v zadnjem letu niso dobili prav veliko sporočil o uslišanjih.
«Proces še ni končan. Še vedno pričakujemo, da bo Bog na Slomškovo priprošnjo uslišal kakšen dogodek, ki bo očitno poseg neba na zemljo.«
»Slomšek je tisti, ki je bil en tak večen optimist in nam lahko vedno znova prihaja naproti, vliva novega upanja in nam kaže pot, kako naprej,« pa je ob sklepu maše dejal mariborski nadškof Alojzij Cvikl, ki bo na jutrišnji Slomškov god mašo daroval v mariborski stolnici, v soboto pa bo posvetil župnijsko cerkev bl. Antona Martina Slomška Maribor - Košaki.