Papež v Mozambiku
Papež: Mozambik ima pravico do miru
Cerkev po svetu | 06.09.2019, 13:57 Marta Jerebič
Papež Frančišek je sklenil obisk v Mozambiku. Dopoldne je tam daroval sveto mašo, pri kateri je poudaril, da ima Mozambik pravico do miru.
Sovraštvo in maščevanje ne moreta biti gonilna sila države: nujno je treba preseči korupcijo, politične ali osebne interese. Le tako bo možno ohraniti upanje, da bo v prihodnosti zavladal mir, je bil jasen papež in poudaril: »Vi imate pravico do miru.« Na stadionu v Maputu se je kljub dežju zbralo 60 tisoč ljudi, ki so papežu pripravili topel sprejem s pisano scenografijo in petjem.
Aids: Obisk bolnišnice
Pred tem je Frančišek obiskal bolnišnico, ki prek projekta Dream skupnosti Svetega Egidija skrbi za tisoče žensk in njihovih otrok, okuženih z Aidsem. Papež se je posebej zahvalil zdravnikom, ki svoje delo opravljajo brezplačno.
Delegacija iz mesta Xai-Xai
V četrtek popoldne je papež na nunciaturi sprejel delegacijo iz škofije, ki so jo leta 2000 hudo prizadele poplave. Mesto Xai-Xai je bilo zalito s tremi metri vode in blata. Frančišek se je takrat še kot nadškof Buenos Airesa pobratil s to mozambiško škofijo ter tako sprožil pomoč in solidarnost. Danes Xai-Xai predstavlja glavni motor turizma v državi.
Identiteta posvečenih
Papež se je nato v stolnici v Maputu srečal s škofi, čemur je sledilo še srečanje z duhovniki in drugimi posvečenimi. Glavna tema – njihova identiteta. Tam je bila tudi s. Zvonka Mikec. »Stolnica je bila polna redovnikov in redovnic. Vprašanja, ki so jih postavili redovniki in katehisti, so bila o tem, kako naj živimo radikalno naše krščansko življenje. Kako se srečati s kulturo in obenem živeti v radikalnosti redovnega življenja. Papež je povedal, da moramo iti h koreninam našega poklica.«
Skrb za otroke z ulice
Zadnji dogodek v četrtek popoldne je bil obisk Doma ’Matej 25’, ki nudi hrano ter higiensko in zdravstvenooskrbo otrokom in mladim z ulice. »V enem letu smo se na ravni škofije v Maputu združili redovniki in vsi skupaj gremo vsak večer naproti tem ubogim, tem revežem z večerjo. Papež je to priznal kot velik znak tega, da gre Cerkev k najrevnejšim, in je večerjal s temi reveži,« je pojasnila s. Zvonka Mikec.