Jure SešekJure Sešek
Andrej JermanAndrej Jerman
Tone GorjupTone Gorjup
Učitelj, šola, pouk (foto: Pixabay)
Učitelj, šola, pouk

Ob začetku novega šolskega leta: Bodimo dosledni

| 22.08.2019, 11:48 Rok Mihevc

Ob začetku novega šolskega leta sta spregovorila gosta Marta Zabret, profesorica matematike na kamniški Gimnaziji in srednji šoli Rudolfa Maistra, in doktor Anton Meden, profesor na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo ter predsednik Zveze aktivov svetov staršev. Kot starša in prosvetna delavca sta spregovorila o svojih vzgojnih izkušnjah.

»Zelo dobro je, da smo dosledni. Učitelj naj preveri, ali je bila naloga narejena, ali ne. Te odgovornosti ne moremo prenesti na starše. Zelo dobro je, da ko otroci odraščajo, starši spremljamo to odraščanje. Tudi zapostavljanje bdenja nad strukturo je del odgovornosti, ki jo postopno prenašamo na otroke«, je povedal dr. Meden ob vprašanju pomembnosti strukture v otrokovem življenju.

V primeru ločenih staršev je profesorica Zabret povedala: » Bistveno se mi zdi, da so odnosi med staršema toliko razčiščeni, da majhen otrok ve, kje bo kakšen dan spal, kaj bo »spakiral«, kje bo pisal nalogo«. Pri vprašanju odnosa med najstnikom in očetom Zabretova pravi, naj se očetje potrudijo preživeti čas s sinovi: "Otroci potrebujejo očeta, tudi če z njim ne govorijo".

Glede rabe računalnika in telefona pa dr. Meden: »Dokler se struktura zanimanja za šolo ne vzpostavi, toliko dlje je potrebno omejevanje rabe računalnika in telefona. Ali je to možno urediti brez prepirov, povzdigovanja glasu? Težko. Po mojih izkušnjah včasih ni bilo druge, kot da smo "odprli vse registre" in je bilo potem urejeno. Otroci enostavno preizkušajo. Preizkušajo meje. In dokler ne pridejo do konca, se ne ustavijo. V nekem trenutku je treba jasno pokazati, da do nekje gre, naprej pa ne.

Profesorica Zabret pa: "Pri hčeri sem opažala, kako so tehnologija, družbena omrežja prišla v vse pore njenega življenja bolj kot pri sinovih, ker tega prej ni bilo toliko. Starši smo tudi zato negovoti, ker ne vemo, koliko zmorejo otroci vse to istočasno upravljati. Bila sem na izobraževanju, kjer so nam ta mit, da je ta generacija večopravilna, popolnoma razbili. Ni večopravilna! Oni lahko tako kot mi delajo eno stvar naenkrat, tudi če imajo prižganih vseč stvari".

Gosta sta razmišljala tudi o potrebnem in prokomernem stresu med otroki, izsledkih raziskav med slovenskim šolarji, vlogi starih staršev, posebnostih učenja matematike in jezikov ...

Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...