Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović
Gabriel Kavčič (foto: Rok Mihevc)
Gabriel Kavčič

Zlo kriči po Bogu

Duhovnost | 14.08.2019, 13:56 Rok Mihevc

Vsi vemo, da v našem svetu »nekaj ne štima«, da bi naš svet lahko bil boljši, kot je. To pred nas postavlja vprašanje zla, slabega v svetu. In hkrati nas sprašuje, kako še lahko verujemo v dobrega, vsemogočnega Boga. O zlu kot fenomenu, o njegovih vrstah in o tem, kakšen odgovor nanj daje krščanstvo, smo govorili v tokratni oddaji Globine.

Ne delam dobrega, ki ga hočem, namreč zlo, ki ga nočem

Vprašanje zla je večno vprašanje in vsak ima svoj odgovor nanj. »Zlo je, ga čutimo in zato ne potrebujemo nobene teološke izobrazbe da to vemo. Zlo je prisotno v osebi in osebno deluje proti nam.« Vpliv Boga pri zlu pa je kurativa. »Ko se nekaj hudega človeku že zgodi, je prepozno, se znajde v situaciji, ki ga je izbila iz harmonije življenja.«

Kje je tukaj Bog?

Zlo je gotovo eden najmočnejših argumentov proti Bogu danes, posebej zlo, ki se dogaja otrokom. »Najrajši bi največkrat tudi sam tukaj utihnil, a nas Božja beseda spodbuja »vselej bodite pripravljeni odgovoriti, če vas kdo vpraša za razlog upanja, ki je v vas«. Zlo ne govori proti Bogu, zlo govori o potrebi po Bogu. Ljudje smo podvrženi zlu na tak in drugačen način, a to zlo nas ne sme voditi v dvom o Bogu.«

Bog je zraven, a ne kot navijačica, ki ploska

Izkušnja mnogih trpečih je po Kavčičevih besedah to, da nas zlo nagovarja v smislu, da zlo kriči po Bogu. »Bolniki pravijo: trpljenja brez Božje navzočnosti, ki sem jo posebej čutil v času trpljenja, ne bi preživel. Trpljenje sili človeka v željo po Bogu in nam na najbolj čist način razkriva krik po Bogu. Trpljenje in zlo kričita po Bogu. Kjer je zlo, potrebujemo Boga. Kjer je trpljenje in zlo, je Bog zraven. Ne kot navijačica, ki ploska, ampak je zraven, ker tega noče in zato pride v pomoč. To niso moje besede, to so besede konkretnih bolnikov, ki čutijo, kako Bog v trpljenju pride še posebej blizu.«

Trpljenje kot vstopnica za nebesa?

Na vprašanje, ali Bog dopušča trpljenje, da ga spoznamo, duhovnik Gabriel odgovarja, da je to lahko nevarna trditev. »Res je, da ima trpljenje veliko vrednost v Božjih očeh. Na drugi strani pa trpljenje nikdar ne sme biti videno kot neka vstopnica za nebesa. Bog si trpljenja ni želel in tak svet, ki obstaja, ni tak, kot si ga je želel. Hotel je človeka, ki ga bi svobodno ljubil. Potem se je s svetom zgodilo, kar se je in je skozi zgodovino prihajal na pomoč v trpljenju, ne da ga je pehal vanj. Bog ne želi, da se zlo širi.«

Bogati vsebini oddaje in ostalemu razmišljanju duhovnika in moralnega teologa Gabriela Kavčiča prisluhnite v posnetku oddaje. Gost Globin je bil leto dni nazaj, tudi tej oddaji lahko ponovno prisluhnete.

Duhovnost, Globine
Skok čez Vršič na Mangart pa nazaj v Kranjsko goro. (photo: Rok Gajšek) Skok čez Vršič na Mangart pa nazaj v Kranjsko goro. (photo: Rok Gajšek)

Kriza srednjih let

Z vami bi rad delil nekaj misli in občutji, ki sem jih pri sebi zaznal v zadnjih dneh, tednih, mesecih pa jih, prosim, vzemite s ščepcem soli in kančkom humorja. Pred kratkim sem namreč praznoval ...

Natalija Hormuth (photo: Osebni arhiv) Natalija Hormuth (photo: Osebni arhiv)

Zakaj je glas pot, ki vodi do harmonije?

Natalija Hormuth je profesorica latinščine in francoščine, svetovalka za celostno življenje in zdravje, coaching za vodenje z vrednotami, coaching za zavestno uporabo svojega glasu in solo pevka.