Damijana MedvedDamijana Medved
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Petra StoparPetra Stopar

Italija: Prej desno, zdaj levo usmerjena vlada

Svet | 30.08.2019, 19:01

V Italiji je prišlo do umiritve politične krize, a kako dolgo bo to trajalo, ne želi napovedovati nihče. Giuseppe Conte, ki je prejel nov mandat za sestavo vlade, je že zavihal rokave in vodi pogovore. Vse kaže, da bosta Gibanje Pet zvezd in Demokratska stranka, ki sta si bila v preteklih mesecih večkrat v laseh, za nekaj časa zakopala bojno sekiro. Njuno sodelovanje bi utegnilo naleteti na dodatno podporo - prihajala naj bi z leve strani.

Že v kratkem naj bi bil razgrnjen seznam ministrov

Conte se bo čez nekaj dni vrnil k predsedniku države Sergiu Mattarelli, ki mu je znova zaupal škarje in platno. Če bo kazalo, da pogovori o sestavi prihodnje vlade ne bodo uspešni, bo Conte vrnil mandat. A bolj verjetno je, da bo že v torek ali sredo razgrnil seznam ministrov, temu bi nato sledilo glasovanje o zaupnici ekipi v obeh domovih parlamenta.

Gibanje Pet zvezd in Demokratska stranka po sili razmer v sodelovanje

Gibanje Pet zvezd in Demokratsko stranko so v dogovarjanje prisilile same razmere, je za naš radio ocenil novinar pri slovenskem uredništvu RAI v Trstu Andrej Černic. "Pravzaprav je bil to edini branik za ustavitev Lige. Če bi imeli volitve zdaj, bi Liga po anketah sodeč prejela 35 odstotkov, kar je daleč več kot Gibanje Pet zvezd in Demokratska stranka."

Podala sta se v pustolovščino, vlada mora vsaj nekaj časa obstati

Kaj bo drugače? "Prej smo imeli vlado, ki je bila usmerjena bolj v desno, zdaj bomo imeli vlado, ki bo usmerjena v levo. Podporo Conteju so namreč napovedale tudi skrajno leve opcije v italijanskem parlamentu," je pojasnil pokrajinski tajnik Slovenske skupnosti za Goriško Julijan Čavdek. Pričakuje, da bo tudi brez Lige v vladi pestro, zanimivo bo opazovati, kako bosta prihodnji koalicijski partnerici usklajevali program. "Gibanje Pet zvezd je nepredvidljivo, Demokratska stranka je institucionalna stranka. Če sta že šla v to pustolovščino, bi bilo z utilitarističnega vidika za oba koristno, da bi njuna vlada vsaj nekaj časa obstala," je menil Černic.

V ospredje stopa prihodnji proračun

Kakšna bo od zdaj politika na področju priseljevanja in varnosti? "Demokratska stranka, ki vstopa v vlado, bo gotovo vsilila spremembe, ki bodo prijaznejše do migrantov. Predvsem bodo znova odprta pristanišča za sprejem ladij, ki rešujejo migrante v Sredozemskem morju. A na vse skupaj bo vplivalo tudi javno mnenje," je opozoril Čavdek. Černic je ob tem spomnil, da v tem trenutku v ospredje stopa proračun za prihodnje leto. "O tem se zdaj veliko govori, partnerja v novi vladi se že pogajata."

Kaj pravi slovenska manjšina v Italiji?

Naši rojaki v Italiji bodo tudi od nove vlade zahtevali rešitev vprašanja zajamčenega zastopstva slovenske manjšine v parlamentu v Rimu. "Bomo videli, ali bo prišlo do novega odnosa - predvsem s strani demokratske stranke. Ta je bila v preteklosti ena tistih, ki je ustavila uveljavljanje tega zastopstva," je poudaril Čavdek.

Svet, Evropska Unija
Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic) Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic)

Milostna smrt in usmrtitev namesto podpore?

O vprašanju samomora z medicinsko pomočjo naj bi odločali na referendumu 9. junija. SDS in NSi sta sicer v ponedeljek vložili zahtevi za ustavno presojo odlokov o omenjenem referendumu, kar bi ...

Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina) Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina)

Marija Pomagaj je s svojimi rojaki po vsem svetu

Rojaki na vzhodu Francije 1. maja že desetletja romajo k Mariji Pomagaj v Habsterdick. Letos je sveto mašo daroval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki ima tudi rudarsko preteklost. V ...