Nataša LičenNataša Ličen
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Rok MihevcRok Mihevc
Srečanje v Riminiju (foto: Vatican News)
Srečanje v Riminiju

Srečanja v Riminiju že štiri desetletja pričujejo o prijateljstvu med narodi

Svet | 21.08.2019, 14:41

Predavanja, okrogle mize, pričevanja in razstave o veri, politiki, kulturi, znanosti, umetnosti, literaturi in športu. Vse to v tem tednu ponuja tradicionalno srečanje za prijateljstvo med narodi. Tudi tokrat ga je v Riminiju v Italiji pripravilo gibanje Občestvo in osvoboditev. 40. izvedbo ene največjih krščanskih prireditev na svetu povezuje neobičajno geslo.

Na sejemsko prizorišče v Riminiju se te dni zgrinjajo množice. Tradicionalnega srečanja za prijateljstvo med narodi, ki ga gosti že 40. leto, naj bi se od minule nedelje do prihajajoče sobote udeležilo 800.000 ljudi. Številka je nekoliko manjša kot v preteklosti, ko je segla tudi do milijona, a med drugim je zgovoren podatek o polnem parkirišču. "Tam je 10.000 parkirnih mest, ki so zasedena vsak dan," nam je zaupal msgr. Gašper Rudolf, letošnji diamantni mašnik, ki rad obišče to pomembno krščansko prireditev.

V življenju imamo različne vloge in tudi različna imena, sporoča geslo

Ob jubilejni izvedbi ga je še posebej nagovorilo geslo. Tokrat je misel vzeta iz pesmi svetega Janeza Pavla II. o Veroniki, ki je Jezusu med njegovim križevim potom obrisala obraz. Tvoje ime se je rodilo iz tega, kar si zrla so besede, ki so po mnenju msgr. Rudolfa zelo pomenljive. "Naša imena se spreminjajo ob pomembnih doživetjih. Naše življenje in naše vloge se spreminjajo. V življenju imamo različna imena, a končnega nam bo dal Bog, ko se bomo poslovili."

Na geslo se je oprl tudi vatikanski državni tajnik, kardinal Pietro Parolin, ki je v imenu papeža Frančiška pisal udeležencem. Kot jim je sporočil, je treba videti Gospodovo obličje, da lahko najdemo sebe. Vse je povabil, naj v svojem obličju zrcalijo Vstalega Kristusa. Zreti v obličja in izkusiti lastno nezamenljivo identiteto naj bi doživeli vsi, ki se te dni mudijo v Riminiju.

Kakšne posebnosti prinaša letošnji program?

"Program je še bolj razpršen in še bolj nagovori širšo publiko kot pred leti," je ocenil msgr. Rudolf. To je potrdil duhovnik Bogdan Vidmar, ki ga spremlja. "Morda je letos še več predavanj in okroglih miz, v istem terminu se jih zvrsti od osem do deset. Je tudi veliko več razstav. Velik poudarek je namenjen vprašanju islama in medverskega dialoga," je Vidmar naštel še nekatere posebnosti letošnjega srečanja za prijateljstvo med narodi.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.