Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Marko ZupanMarko Zupan
Rok MihevcRok Mihevc

Tudi v Sloveniji zaznano delovanje tihotapskih mrež

Slovenija | 30.07.2019, 15:00 Andrej Šinko

Večini migrantom, ki dnevno prihajajo v evropske države, pomagajo tihotapci in organizirane kriminalne združbe. Slovenska policija je tako pred kratkim prijela slovenskega in tujega državljana, ki sta sodelovala pri prevozu migrantov. Pred tem pa so bile na slovenski strani meje odkrite tudi vrečke s hrano, nastavljene za migrante.

Predavatelj na Fakulteti za varnostne vede dr. Bojan Dobovšek je pojasnil, da moramo ločiti klasično tihotapljenje, ko se prebežnikom pomaga zgolj čez mejo, in pa trgovino z ljudmi. Ko gre za slednjo, je praviloma organizirana celotna pot do končne ciljne države nekje v Evropi. Posameznik je pod nadzorom združbe, ta pa mu omogoči tudi delo, vendar pod prisilo ali za mizerno plačilo.

Če gre za klasično tihotapljenje, pa je organizacija po besedah sogovornika praviloma bistveno slabša. »Večkrat so ti tihotapci povezani med državami, v našem primeru med Slovenijo in Hrvaško. Imajo povezave, so dobro organizirani, vedo, kje so kontrole in kako jih obiti, da se jih ne odkrije.«

Tihotapci lahko delajo tudi za organizirane kriminalne skupine. Po besedah Dobovška tem velikokrat nevede pomagajo humanitarne organizacije, ki poskrbijo za tisto, kar obljubijo tihotapci. »Mislim, da se je treba zavedati, kaj te migracije v sodobnem svetu pomenijo, kje je izvor teh migracij, da je to v bistvu kolonialni sistem izkoriščanja teh držav, in zato ti ljudje zaradi slabih razmer, zlasti ekonomskih, bežijo.«

Notranji minister Boštjan Poklukar je že pred dnevi potrdil, da policija zaznava delovanje takšnih kriminalnih združb. O nastavljanju paketov s hrano na slovenski strani meje pa je dejal: »To delajo tako posamezniki kot kriminalne združbe, oblikovana pa je tudi posebna skupina kriminalistov, ki se s tem ukvarja.«

Problem je v nekaterih državah na migrantski poti še bistveno večji, tako so grške oblasti sredi meseca na Kosu razbile veliko mednarodno mrežo tihotapcev ljudi, ki so med drugim potovanja migrantov v Zahodno Evropo organizirali s čarterskimi poleti.

Slovenija, Politika
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.