Dr. Jože Ramovš: »Dobre navade so Božji dar, so sodelovanje z Bogom.«
Oddaje | 29.05.2019, 15:57 Nataša Ličen
Zoreti in se razvijati sproščeno, vedro in zdravo, je želja slehernega. O tem večinoma govorimo tudi z dr. Jožetom Ramovšem v oddajah Za sožitje. Izhodišče pogovora so vsebine iz njegove knjige Sožitje v družini, ki spodbujajo k učenju za čedalje lepše sožitje z mlajšimi in med seboj.
Dobre navade?
»To so kot dobra prebava. Organizem je vajen dobrega prebavljanja, rastline rasti in pretvarjanja elementov za svoja semena, govorim o prispodobi. Neživi svet ima navado, da upošteva fizične in kemične zakone in se jih drži. Živi svet ima v sebi nujo po tem, da živi. Se razmnožuje, cveti, uspeva. Ljudje imamo ob tem še pamet, ki je kot največje vesolje možnosti. Tukaj lahko človek ustvari nove zakonitosti, po katerih lahko zlahka dela dobro. To so dobre navade.«
Dobre navade za zdravo življenje, gibanje, delovne navade, dobre navade za prehranjevanje, predvsem dobre navade za dobre medsebojne odnose, za vživljanje v drugega, dobro poslušanje, … to vse so dobre navade. Tako kot se je treba redno gibati, se je treba tudi redno duhovno poglabljati.
Ob dobrih navadah imamo tudi več ali manj slabih razvad, ki pa ne zasenčijo tistega, kar naredijo dobre navade. »Dobre navade so tudi na področju kulture, branja, glasbe, ostale umetnosti, olike in tako naprej. Lep pogovor, dobra komunikacija je gotovo tri četrtine osnovana na dobrih navadah. Navade delamo spontano. Navada pomeni delati z lahkoto.«
Slabe navade so izvirni greh
Dobre navade so privlačnejše. Slabe imajo le večjo težo. Slabe stvari in navade so kot žice, bodejo, to pa opazimo. Kar je vredno, pa pade na dno in gre v pozabo. Zato je važno, da pobrskamo po spominu in prepoznamo svoje dobre navade, ki jih imamo morda že vse od zgodnjih otroških let. "Pomislimo, na katere dobre navade smo ponosni,smo hvaležni zanje, kako smo jih pridobili? Pripovedujmo si, na takšen način se učimo drug od drugega. Dobre navade so Božji dar, so sodelovanje z Bogom."
Ne sodite, da ne boste sojeni
Zakaj se nekateri držijo slabih navad? »Nihče ne ve, kaj je v srcu drugih. Zakaj delajo hudo? Je to nekaj narobe v njihovi zavesti, možganih, so zboleli za duševno boleznijo, ko se jim godi nekaj, kar jih ogroža in se odzovejo v škodo drugih?" Stomilijonske žrtve prejšnjega stoletja so posledica osebnosti, ki so mislile, da delajo v dobro človeštva, za idealno družbo, v blagor človeštva, za dober namen. Zato, kot je učil in dajal zgled Jezus: »Nikoli ne sodite, da ne boste sojeni«.
Strokovna javnost vse bolj poudarja, da se ljudje usmerjamo v dobro, v premagovanje slabega
»To se zgodi, ko svoj volan svobodne zavesti držimo v svojih rokah. Ko zavestno pri vsakem človeku najprej najdemo dobro, tisto, kar nam je pri njem všeč.« To deluje. »Kdor hoče sam vzeti v roke red in iztrebiti iz sveta vse, ki so po njegovem zanič, je kot so delali vsi diktatorji dvajsetega stoletja, ki so na drugi svet spravili množice ljudi. Na mikro nivoju vzemimo prepir med zakoncema, ali med starejšimi in mlajšimi člani družine, vsak zase misli, da ima prav, in da bi uveljavil svoj prav, v to prisili drugega. Sproži prepir, nasilje. Ni zdravilo razčistiti, ampak je zdravilo, delati in iskati najprej dobro pri vsakem človeku.«