Andrej in Verena Perko
Mi ga spet žingamo!
Oddaje | 20.05.2019, 08:24 Rok Mihevc
Slovenci smo mokra družba in imamo težave s pitjem alkohola, sta v oddaji Za življenje opozorila Andrej in Verena Perko. Alkohol je raka rana našega naroda, ki je pogubna za nas.
Tretjina naroda trpi zaradi alkohola
200.000 alkoholikov je v Sloveniji in večina njih živi z družino, je pojasnil Andrej Perko. »Se pravi so poročeni, imajo otroke in če to seštejemo, potem imamo številko skoraj 800.000 ljudi, ki nosijo posledice alkoholizma. Otroci, žene in možje morajo kasneje v življenju marsikaj storiti, da se izvijejo iz obroča patoloških odnosov, ki so povzročeni s pitjem svojca. Te okvare so tako širše, da tretjina naroda trpi zaradi tega.«
"Ne bomo živeli v tem peklu"
Verena pa je v oddaji opisala lastno izkušnjo, saj je v zakonu z Andrejem prav kmalu ugotovila, da ima za moža alkoholika. »Takrat sem rekla, da ne jaz, ne moji otroci ne bomo nikdar živeli v tem peklu. Takrat bi sicer raje umrla, saj je bilo to nekaj tako grozovitega, ko ne razumeš ničesar več, ko pade svet nate, vse je narobe. Imela pa sem srečo, da pri nas doma oče in mama nista nikoli pila, zato sem lahko doživela to razliko. Tako lahko razumemo, zakaj tistim, ki prihajajo iz alkoholne družine, ni moč začutiti te razlike in dojema ta pekel kot normo, kot nekaj normalnega in se ne more razviti.«
Zdravijo se tudi svojci
Iz takšnega ranjenega odnosa si čedalje bližje temi, je povedala Verena. »Kot kristjani lahko tej temi rečemo tudi demonski svet, ki te obvladuje v celoti in podira vse, kar je narejenega. Ko sva se vključila v zdravljenje, sem še dolga leta spoznavala, da je to okvara ne samo tistega, ki pije, ampak tudi svojcev. Andrej se je hitro pobral in od takrat prevzel vajeti v svoje roke.« Potem pa je kmalu na vrsti tudi žena, oz. svojci. »Dokler urejaš moža, bližnjega, gre vse krasno, a pri neki točki, predvsem pri dobrem terapevtu ali duhovnih vajah, pogledaš samega vase in vidiš pustošenje. Takrat se moraš soočiti s tem.«
"Tvoj je še dober!"
Problem naše družbe je tudi, da alkohol dojemamo kot nekaj normalnega, opozarja Verena Perko. »Slišimo, »saj tvoj je še dober, saj ni tako hudo«. Kako ni? Vsak bi se moral ravnati po sebi. Ti robovi so različni, nekateri to lahko prenašajo, drugi ne.« Andrej je opozoril na zakonitosti in zacementiranost alkoholizma. »Jaz sem se že od srednje šole popival in Verena me je kot alkoholika že vzela. Pri 26 letih sem vedel, da si sam ne morem pomagati. Človek pač pije dokler lahko in odlaša s spremembami. Ko pa je Verena dala ultimat, sem takoj pristal, nisem se izvijal.«
Dvotirno uničevanje otrok v družini
Na eni strani je alkoholik, ponavadi je to oče, ki je takšen kot je, je nezanesljiv, enkrat vse dovoli, drugič strogo kaznuje. Na drugi strani je mati, ki je živčna, nervozna, prizadeta in vpeta v ta alkoholizem, tako tudi sama postaja patološka osebnost. Otroci pa ne morejo razumeti, da mati s svojo jezo in prizadetostjo »čisti« na teh otrocih s sitnostjo in tudi tepežem, če je to potrebno, ker je sama v sebi razvrvana. Mati je tako še bolj okvarjena kot oče. Zgodi se tudi, da je pri otrocih v začetnem obdobju velika jeza na očeta, potem pa se hitro obrne ta puščica k materi, ko očetu odpustijo in ga razumejo. Krivec potem postane mati, ki bi morala zaščititi te otroke, a te vloge ni morala odigrati, ker je bila prizadeta v alkoholnem odnosu s svojim možem.«