Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Rok MihevcRok Mihevc
p. mag. Branko Cestnik (foto: Jože Bartolj)
p. mag. Branko Cestnik

Cestnik: Katoliški moški se mora počutiti »pravi ded« tudi pri maši in v zakristiji

| 27.03.2019, 11:06 Rok Mihevc

Zakaj je družina postala osrednje polje spopada idej in politik in komu je moški kot moški moteč? Na ta vprašanja smo med drugim skušali odgovoriti v oddaji Spoznanje več, predsodek manj, s klarinetincem p. Brankom Cestnikom, ki je bil tudi sogovornik na vseslovenskem srečanju mož.

Družinski oče je tiran

Po padcu berlinskega zidu in triumfu kapitalizma je veliko intelektualnih sil na Zahodu ostalo brez svojega dirkalnega konja, pravice delavcev in socialne pravičnosti. Tako so idejo naprednosti in bitke prenesli z družbenega polja na polja čustev in družine, je uvodoma pojasnil Cestnik. "Če hočeš izbojevati bitko, moraš identificirati tirana izpod katerega se moraš osvoboditi. In ta tiran je družinski oče."

Cilj kapitala oslabitev družine

Zdaj smo znotraj bitke, kjer se nekaterim zdi, da bodo človeštvo osvobodili zadnjih stisk ali potlačenosti, če bodo popolnoma preuredili družino oz. če bodo ukinili avtoriteto. Permisivna vzgoja, agresivni feminizem, LGBT... Tako se postavlja vprašanje, komu je moški kot moški moteč? »Očitno gredo podobna srečanja moških marsikomu v nos, ker v tem vidijo obujanje patriarhata. Fascinantno se mi zdi, kako se v takih zadevah srečujeta neoliberalizem, kapital, ki hoče iti čez človeka in levičarska agenda. Na zunaj se zdita kot sovražnika, znotraj pa v nekaterih ciljih prideta skupaj. In eden izmed teh je oslabitev družine.«

Moška duhovnost
Moška duhovnost © Rok Mihevc
Zakaj kar naenkrat moška duhovnost?

Ko pridemo ob delavnikih k maši, je moških bolj za vzorec, ob nedeljah je bolje, a ne pretirano preveč, je v oddaji povedal Cestnik. Je zaradi tega potrebno začeti z moško duhovnostjo? »Zadnja stoletja smo gojili baročno pobožno govorico, ki je bližja ženskim čustvom, manj pa je bilo moškega čuta za red, delo, žrtvovanje, jasne ideje. Po drugi strani smo v Cerkvi gojili lik duhovnika, ki je bil »alfa samec« in je bil edini, okrog katerega se drugi moški, »alfa samci«, niso dvignili in razcveteli. A povprečni katoliški moški se mora počutiti »pravi ded« tudi, ko gre k maši in v zakristijo.« In tudi izven katoliškega prostora je vse bolj zaznati potrebo, da se moški zavaruje pred agresivno ideologijo, ki ga skuša potisniti v kot in simbolno kastrirati, je povedal Branko Cestnik.

Kraljica lahko nadomesti vse, razen konja skakača

Cilj moške duhovnosti je moškega vzpostaviti kot moža, mu vliti samozavest. Ampak ne na način, da se bojuje, ker smo vojno spolov odločno zavrnili. Da zna graditi svojo osebnost, da vzpostavi red in prepreči zlo. Moški in ženska delujeta vsak na svojem področju, a se dopolnjujeta. »To lahko razložim s pomočjo šahovskih figur. Kraljica je najmočnejša figura, ki lahko nadomesti vse druge, razen konja skakača. Ko je sila, lahko ženska opravi ogromno moškega in moški ogromno ženskega. So pa točke, kjer se ne morejo nadomestiti. Unisex ideologija je škodljiva tako za moškega, žensko kot družino.«


Oddajo je pripravil in vodil Jože Bartolj.

PREBERITE ŠE:

Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...