Radio Ognjišče
Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Vatikan bo odprl arhive iz časa 2. svetovne vojne

Cerkev po svetu Marta Jerebič

Vatikan bo čez eno leto odprl arhivske dokumente, ki se nanašajo na pontifikat papeža Pija XII. Ta je Petrovo barko vodil v času 2. svetovne vojne. Kritiki ga obtožujejo, da je molčal o holokavstu, drugi ga branijo, da je po svojih najboljših močeh pomagal Judom. Zato so pričakovanja glede arhivov velika. A kot je dejal papež Frančišek, se Cerkev ne boji zgodovine. Izrazil je prepričanje, da kritike temeljijo na predsodkih in pretiravanjih.

Papež Frančišek je ob sprejemu zaposlenih v vatikanskem tajnem arhivu napovedal, da bodo arhive o Piju XII. odprli 2. marca 2020, točno 81 let po izvolitvi Eugenija Pacellija, ki je Cerkev vodil od leta 1939 do 1958, torej v enem od najbolj žalostnih in najtemačnejših trenutkov 20. stoletja.

Papež Frančišek je trenutke mučnih, previdnih odločitev Pija XII., ki se nekaterim zdijo kot molk, označil za poskuse, da bi se v obdobju največje teme in krutosti ohranil prižgan plamen človekoljubnih pobud, diplomacije in upanja.

»Lik Pija XII. se je raziskovalo in proučevalo z različnih vidikov ter se ga včasih tudi kritiziralo, lahko bi rekli s predsodkom ali pretiravanjem. Danes pa je primerno ovrednoten in postavljen v pravo luč zaradi njegovih mnogostranskih vrlin: pastoralnih, predvsem pa teoloških, asketskih in diplomatskih.«

Papež Benedikt XVI. je Pija XII. že leta 2009 razglasil za častitljivega Božjega služabnika, kar je sprožilo polemike, češ da se vrata za njegovo beatifikacijo odpirajo še pred odprtjem vseh arhivskih dokumentov. Gora dokumentov o njem je velika, šteje na milijone listov. Katalogizacija traja že 13 let, opravlja jo 20 uradnikov vatikanskega tajnega arhiva. Napoved odprtja arhiva so pozdravile tudi judovske organizacije.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Predstojnica reda, v katerem deluje s. Zvonka Mikec, s papežem Leonom XIV. (photo: s. Zvonka Mikec) Predstojnica reda, v katerem deluje s. Zvonka Mikec, s papežem Leonom XIV. (photo: s. Zvonka Mikec)

S papežem tudi s. Zvonka Mikec

Papež Leon XIV. je davi sklenil svoj tridnevni obisk Angole in se odpravil še na četrto etapo svojega potovanja po Afriki in sicer v Ekvatorialno Gvinejo. Zadnje srečanje v Angoli je posvetil ...

Avdio player - naslovnica