Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Najnovejša projekcija sedežev v Evropskem parlamentu ne kaže dramatičnosti

Slovenija | 08.03.2019, 17:15

Evropska ljudska stranka bi lahko bila tudi prihodnjih pet let najmočnejša politična skupina v Evropskem parlamentu. To kaže najnovejša projekcija sedežev v tej ustanovi Evropske unije. Sledijo socialdemokrati. A tako prvi kot drugim pada podpora, skupaj tako ne bi imeli več kot polovice, kar bi bila pomembna sprememba. Na tretjem mestu ostajajo liberalci, na četrtem se je znašla Evropa narodov in svobode. Po tej projekciji, ki upošteva ankete za nacionalne volitve, bi se v Evropski parlament prebile štiri stranke iz Slovenije - LMŠ s štirimi predstavniki, SDS z dvema ter SD in Levica s po enim predstavnikom.

Čeprav tokratne volitve v Evropski parlament nekateri slikajo v apokaliptičnih barvah, trenutno ni videti, da bi lahko prišlo do pretresa. Tako ocenjuje politični analitik in publicist dr. Aleš Maver. "Vendarle gre tu za 28, zdaj verjetno za 27 različnih volitev, zelo težko je, da se vse iztečejo v isti epilog. Tudi zadnje napovedi ne kažejo na dramatično spremembo razmerij."

A v sami Sloveniji bi po mnenju dr. Mavra odločanje na zadnjo majsko nedeljo vendarle utegnilo biti eno pomembnejših. "Zdi se skoraj nujno, da opozicija ustavi izjemen medijski in siceršnji vzpon vladajoče LMŠ, če želi igrati neko resno vlogo v našem političnem prostoru. Mislim, da bodo evropske volitve priložnost za to. Če bi LMŠ uspela zmagati, bi se njen vzpon nadaljeval. Če se to ne bo zgodilo, bo opozicija spet pridobila moment, ki ga je imela na parlamentarnih volitvah in potem vsaj do lokalnih volitev. A zdaj je v hudi defenzivi, ne glede na to, kaj si mislimo o javnomnenjskih raziskavah."

Volitve v Evropski parlament so pri nas za stranke desne sredine boljši teren, če bi uspele, bi poslale pomemben signal, psihološki učinek bi bil velik. A takšen je zdaj tudi pritisk nanje. Kot dodaja dr. Maver, ima namreč premier s svojo stranko lažje delo, saj bo javnost zaradi medijske krajine v vsem, kar bo dosegel, videla uspeh. "Ni pomembno, ali sta Šarčeva priljubljenost in priljubljenost njegove vlade umetno napihnjeni ali je to nekaj dejanskega. To se dogaja, takšna je medijska podoba resničnosti, takšna medijska podoba bo tudi pred naslednjimi parlamentarnimi volitvami," še opozarja dr. Maver.

Slovenija, Svet, Politika, Evropska Unija
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...