Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović

Internet je orodje, naša je izbira uporabe

Oddaje | 22.02.2019, 21:00 Nataša Ličen

Mesec februar je mesec varne rabe interneta in mobilnih naprav. Tej vsebini smo dali poudarek v Mladoskopu. Pred mikrofonom smo gostili dijake in študenta iz Šole za hortikulturo in vizualne umetnosti Celje.

Kako smo z radiem?

Borut, Janja, Tim, Miha, Anja in Alex so na zgoraj zastavljeno uvodno vprašanje odgovorili: »Kakovostne pogovorne oddaje na radiu radi poslušamo, tudi glasbo s poudarkom na sodobnejših kakovostnejših pesmih. Komercialne vsebine in pesmi nam gledajo že iz ušes. Imamo tudi svoje glasbene vire, pa si jih naložimo. Zanimajo nas vsebine aktualnih družbenih tematik, na politiko se ne navdušujemo, ker je preveč negativnega."

Biti družbeno odgovoren?

»Ne zavedamo se žal dovolj pomena svojih dejanj, večina še vedno reče, kaj pa kot posameznik lahko spremenim. Če se potrudimo, lahko vsak s svojimi dejanji in prepričanji v družbi spremeni ogromno. Če bi imeli priložnost ustanoviti svoje podjetje in delati, kar nas veseli, bi bili sami svoji šefi, imeli bi nekateri od nas vrtnarijo, cvetličarno, drevesnico, grafično oblikovalski studio. Tudi skozi umetnost lahko pošiljamo močna sporočila, posebej v zadnjem času, ko je kultura na preizkušnji.«

Februar je mesec varne rabe interneta

»Na njem je veliko tudi resnih informacij, od vsakega posebej je odvisno, kaj bo vzel z neta, slabo ali dobro. Pomembno je imeti zdravo mejo, ki si jo moramo znati postaviti sami, da nas internet ne nadvlada. Splet je koristen za raziskovanje, hitro pridemo do informacij, če seveda znamo uporabiti to orodje sebi v korist. Realnost in net nista ločena svetova, zamislimo se nad vsem, kar objavljamo. Lažnih informacij je bilo vedno veliko, naučiti se jih moramo ločevati. Preverjajmo informacije, ločujmo balast od koristnega. Praktično že skoraj vse kupujemo na netu. Pazimo le, da ne trosimo laži in da nas net ne iztiri.«

Življenje je lepo

Borut: »Vsak dan nas lahko kaj preseneti, spoznavamo prijatelje, se družimo z njimi, lahko potujemo po svetu. Treba je uživati, kdor ne, si je sam kriv.«

Miha: »Življenje nam je bilo podarjeno, danes smo tu, izkoristimo ga.«

Anja: »Želim si družine, pravih prijateljev in želim si, da bi lahko imela svojo cvetličarno.«

Alex: »Številni danes navdušujejo za lastne projekte. Izkoristimo življenje, hitro ga je konec. Imamo začetek in konec, od nas je odvisno, kaj bomo delali, kaj nas veseli in kako bomo izrabili čas, ki smo ga dobili.«

Tim: »Ideologija kulture smrti mi je smešna. Smrt je in bo, ne skrbi glede tega. Tu smo, da živimo. Ukvarjajmo se raje z življenjem. Strah pred neznanim, pred smrtjo, pred tujci, tudi pred internetom na nek način, je problem, to je tisti strah, ki ne dovoljuje življenja.«

Janja: »To, kar nam govori instinkt, notranji glas, temu sledimo, morda danes preveč razmišljamo in potem ne izberemo po srcu. Če sledimo notranjemu občutku smo bolj zadovoljni s seboj.«

Dijaki in študenta iz Šole za hortikulturo in vizualne umetnosti Celje
Dijaki in študenta iz Šole za hortikulturo in vizualne umetnosti Celje © Nataša Ličen

Oddaje
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.