Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Za Trumpom skoraj polovica mandata, njegovo vladanje daleč od konvencionalnega

Svet | 18.01.2019, 15:21

Še malo in minili bosta dve leti od prisege Donalda Trumpa za predsednika ZDA. Mnogi so pričakovali, da njegovo vladanje ne bo konvencionalno. Niso se motili. Na položaj je prišel v času okrevanja po krizi in pospešene rasti zaposlovanja. Gospodarstvu je dodatno pomagal z davčnimi olajšavami in odpravljanjem raznih regulacij, svetovna velesila ohranja rast. Trump v prvi polovici mandata prav tako ni zakuhal nobene nove vojne ali države vpletel v ostale oblike posredovanja na tujem. A to obdobje je bilo vseeno zelo pestro, med drugim so ga zaznamovali številni odstopi in menjave članov vlade.

Strokovnjak za geopolitiko Igor Kovač je že pred časom v pogovoru za naš radio omenil opazko, ki jo je slišal o Trumpu - da je treba razlikovati med njegovim oglašanjem na družbenem omrežju Twitter in delom njegove administracije. Ta je po Kovačevem mnenju predvsem v zunanji politiki nanizala vrsto uspehov. "Ali to pomeni, da bi jaz tudi napisal kakšen tvit v njegovem stilu? Absolutno ne. Njegov osebni stil mi ni všeč. Ali odobravam njegovo administracijo in ljudi v njej? Absolutno. O rezultatih te administracije ni nekih velikih pomislekov."

Ankete ob inavguraciji leta 2016 so kazale, da Trumpa podpira dobra polovica Američanov. Nekateri so mu želeli dati priložnost, naj se dokaže. Raziskave inštituta Rasmussen so od takrat vselej ugotavljale nekaj podobnega, a zadnja je od tega odstopila. Po njej ima Trump med volivci le 43 odstotkov podpore, nasprotuje mu jih 55 odstotkov.

Za prelomnico je poskrbela zmaga demokratov na vmesnih volitvah v predstavniški dom kongresa novembra lani. Trumpov spor z njimi, ki je povezan s sredstvi za zid na meji z Mehiko, je vodil v prekinitev financiranja vlade, ta je odpovedala pot delegacije na Svetovni gospodarski forum, ki bo prihodnji teden v Davosu v Švici. Temu primerno je ostra tudi retorika med Trumpom in predsednico predstavniškega doma kongresa Nancy Pelosi. Ta je voditelja svetovne velesile med drugim pozvala, naj preloži za 29. januar napovedani govor o položaju v državi, ker mu zaradi zaprtja vlade ne more zagotoviti varnosti. Trump jo je nato obvestil, da je zaradi istega razloga preložena njena ekskurzija v Bruselj, Egipt in Afganistan z vojaškim letalom, a na pot lahko odrine na lastne stroške s potniškim letalom redne linije. Vse kaže, da se bodo v ZDA v prihodnjih dveh letih ukvarjali predvsem sami s seboj. V večjem delu sveta to spremljajo z zaskrbljenostjo.

Svet
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...