Vhod v poljsko taborišče Auschwitz
Dan spomina na žrtve holokavsta letos tudi poziv k zaščiti človekovih pravic
Svet | 27.01.2019, 00:15 Andrej Šinko
27. januar je mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta. Na današnji dan pred 74 leti so sovjetski vojaki osvobodili preživele v koncentracijskem taborišču Auschwitz. Združeni narodi letos ob dogodkih, ki se v spomin na žrtve nacističnega in fašističnega pomora po svetu in tudi v Sloveniji vrstijo že več dni, pozivajo k zaščiti človekovih pravic.
V holokavstu je umrlo skupaj približno šest milijonov Judov, pet milijonov Slovanov, več sto tisoč Romov ter še toliko invalidov. V nacističnih in fašističnih koncentracijskih taboriščih je bilo zaprtih 63.000 slovenskih internirancev. 12.000 pa se jih nikoli ni vrnilo.
Samo v Auschwitzu je med drugo svetovno vojno v plinskih celicah ali poskusih nacističnih znanstvenikov umrlo do 1,5 milijona ljudi, med njimi pa je bilo tudi 1700 Slovencev.
V spomin na omenjene žrtve v teh dneh potekajo številne slovesnosti. Predsednik države Borut Pahor je na osrednji prireditvi v Sinagogi Maribor opozoril, da človeštvo ni nikoli tako zelo zdrsnilo z moralnih tečajev kot sredi prejšnjega stoletja. Pojasnil je, da se ljudje razlikujemo po politični, verski in etnični pripadnosti, zaradi tega pa da nihče ne sme trpeti.
Združeni narodi ob letošnjem spominskem dnevu na žrtve holokavsta pripravljajo dogodke pod naslovom: Zahtevaj in zaščiti svoje človekove pravice. Z njim želijo mlade spodbuditi, da jim holokavst služi kot lekcija, da ukrepajo proti diskriminaciji in da zaščitijo demokratične vrednote v svojih skupnostih, še posebej v času, ko različne skupine netijo porast antisemitizma in drugih oblik sovraštva.