Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

V kampanji pred evropskimi volitvami ne smemo nasesti manipulacijam

Slovenija | 26.12.2018, 00:45

Velikokrat slišimo, da so volitve praznik demokracije. A tako v Sloveniji kot tudi na ravni vse Evropske unije se soočamo z veliko pasivnostjo državljanov. To se med drugim pozna pri udeležbi na vsakokratnih volitvah v Evropski parlament, saj je vse slabša. Maja bomo znova izbirali predstavnike v edino neposredno voljeno ustanovo povezave. Tako v Bruslju kot v posameznih članicah želijo ljudi privabiti na volišča na različne načine. V ta prizadevanja so se vključili tudi škofje Evropske unije.

Komisija škofovskih konferenc Evropske unije je na jesenskem plenarnem zasedanju v Belgiji največ pozornosti namenila prav volitvam v Evropski parlament. Ljubljanski pomožni škof Franc Šuštar, ki je na srečanju zastopal našo krajevno Cerkev, je spomnil, da se je Evropska unija začela po veliki bolečini v obliki obeh svetovnih vojn. Kot je dodal, ni šlo le za gospodarsko povezovanje in sodelovanje, ampak so bile njen temelj tudi vrednote, kot so mir, solidarnost in spoštovanje življenja, omenil je krščanske korenine. Po oceni škofa Šuštarja kar malo pozabljamo, da zaradi tega živimo v blaginji. "Marsikdo reče, da je Evropa v krizi, a če pogledamo v druge dele sveta, bi lahko rekli, da v Evropi še imamo blagostanje in stvari, ki jih črpamo iz evangeljskega učenja."

Škofje Evropske unije bodo tako povabili, naj se kristjani in ljudje dobre volje pred prihajajočimi volitvami v Evropski parlament z razločevanjem in odgovornostjo vključimo v politično življenje. Po besedah škofa Šuštarja bi morali resno razmisliti, kateri kandidati za sedeže v Evropskem parlamentu so tisti, ki poudarjajo vrednote, na katerih je bila zgrajena Evropska unija. "Da ne bi zapadli različnim propagandam in manipulacijam."

Škof Šuštar je prepričan, da jasna demokratična politika ni pomembna le za Evropsko unijo, ampak za ves svet. "Včasih se je zdelo, da je Evropa zaradi velikih sil, kot so Kitajska, Indija ali afriška celina, izgubila svoj pomen. A zdaj vidimo, da je eden ključnih stebrov, ob katerih so tudi ostale države lahko bolj stabilne in urejene ter se lahko zgledujejo tudi po Evropi, ki želi pomagati ostalim narodom k bolj pravični in bratski družbi." Škof Šuštar opozarja še na izredno moč molitve - tudi za predstavnike oblasti.

Slovenija, Svet, Politika, Cerkev po svetu, Evropska Unija
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...