Blaž LesnikBlaž Lesnik
Aleš KarbaAleš Karba
Helena KrižnikHelena Križnik

V kampanji pred evropskimi volitvami ne smemo nasesti manipulacijam

Slovenija | 26.12.2018, 00:45

Velikokrat slišimo, da so volitve praznik demokracije. A tako v Sloveniji kot tudi na ravni vse Evropske unije se soočamo z veliko pasivnostjo državljanov. To se med drugim pozna pri udeležbi na vsakokratnih volitvah v Evropski parlament, saj je vse slabša. Maja bomo znova izbirali predstavnike v edino neposredno voljeno ustanovo povezave. Tako v Bruslju kot v posameznih članicah želijo ljudi privabiti na volišča na različne načine. V ta prizadevanja so se vključili tudi škofje Evropske unije.

Komisija škofovskih konferenc Evropske unije je na jesenskem plenarnem zasedanju v Belgiji največ pozornosti namenila prav volitvam v Evropski parlament. Ljubljanski pomožni škof Franc Šuštar, ki je na srečanju zastopal našo krajevno Cerkev, je spomnil, da se je Evropska unija začela po veliki bolečini v obliki obeh svetovnih vojn. Kot je dodal, ni šlo le za gospodarsko povezovanje in sodelovanje, ampak so bile njen temelj tudi vrednote, kot so mir, solidarnost in spoštovanje življenja, omenil je krščanske korenine. Po oceni škofa Šuštarja kar malo pozabljamo, da zaradi tega živimo v blaginji. "Marsikdo reče, da je Evropa v krizi, a če pogledamo v druge dele sveta, bi lahko rekli, da v Evropi še imamo blagostanje in stvari, ki jih črpamo iz evangeljskega učenja."

Škofje Evropske unije bodo tako povabili, naj se kristjani in ljudje dobre volje pred prihajajočimi volitvami v Evropski parlament z razločevanjem in odgovornostjo vključimo v politično življenje. Po besedah škofa Šuštarja bi morali resno razmisliti, kateri kandidati za sedeže v Evropskem parlamentu so tisti, ki poudarjajo vrednote, na katerih je bila zgrajena Evropska unija. "Da ne bi zapadli različnim propagandam in manipulacijam."

Škof Šuštar je prepričan, da jasna demokratična politika ni pomembna le za Evropsko unijo, ampak za ves svet. "Včasih se je zdelo, da je Evropa zaradi velikih sil, kot so Kitajska, Indija ali afriška celina, izgubila svoj pomen. A zdaj vidimo, da je eden ključnih stebrov, ob katerih so tudi ostale države lahko bolj stabilne in urejene ter se lahko zgledujejo tudi po Evropi, ki želi pomagati ostalim narodom k bolj pravični in bratski družbi." Škof Šuštar opozarja še na izredno moč molitve - tudi za predstavnike oblasti.

Slovenija, Svet, Politika, Cerkev po svetu, Evropska Unija
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...