Migranti
Problem Marakeške deklaracije je, da bi migracije morale biti svobodne
| 23.11.2018, 08:45
Minule dni je zaznamovala razprava o slovenskem podpisu globalnega dogovora združenih narodov o migracijah oz. tako imenovana Marakeška deklaracija. Za portal Domovina je o tem pomembnem dokumentu spregovoril obramboslovec Boštjan Perne. Dejal je, da je poglavitni problem Marakeške deklaracije v tem, da je pisana v smeri, da bi vse migracije morale biti »svobodne«.
Diplomirani obramboslovec ter nekdanji direktor Obveščevalno-varnostne službe in odlični poznavalec varnostnih vprašanj Perne ocenjuje, da ideja, da bi morale biti vse migracije »svobodne« za Evropo dolgoročno enostavno ni vzdržna, ne varnostno ne ekonomsko.
Drug problem s »svobodnimi« migracijami nastane, ko lahko iz tega sklepamo, da migracija postaja človekova pravica. Ločevanje med begunci in migranti je sicer navedeno na začetku, a skozi dokument ta razlika bledi, ocenjuje Perne in dodaja, da je celotna deklaracija pisana na kožo državam, od koder migranti prihajajo. »Eno najbolj očitnih takšnih priporočil je denimo, naj se ilegalnih prehodov meje, če je le mogoče, ne sankcionira več. S tem se dejansko, vsaj do neke mere, legalizira ilegalne migracije,« poudarja Perne.
Po njegovih besedah je eden od spornih ciljev tudi »upoštevanje kulturnih posebnosti migrantov«, kot tudi »zagotovitev ustreznega socialnega statusa«. Obenem pa nikjer ne piše, da naj migranti spoštujejo kulturo države, v katero so prišli. Sogovornik je za portal Domovina še povedal, da je nedopustno, da se nasprotnike deklaracije označuje za lažnivce, ki strašijo državljane. »Kot da je v Sloveniji dovoljena ena in edina resnica, vse drugo pa »vznemirja ubogo rajo«, ki živi v nevednosti,« je zapisal.
Boštjan Perne je še dejal, da je argument, da je dokument podpisalo čez 150 držav, smešen. »Ključno je, koliko ciljnih držav, kamor se bodo migracije stekale, ga je podpisalo in zakaj. Nemška kanclerka je jasno povedala, da je v interesu Nemčije, da čim več držav podpiše dokument, saj se bo s tem breme migrantov porazdelilo med njimi. Ali je tej razlagi potrebno sploh še kaj dodati,« se je vprašal Perne.
Vir: Domovina.je