Jože BartoljJože Bartolj
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Tone GorjupTone Gorjup

Ljubezen in disciplina – prava formula za uspešno učenje

Oddaje | 05.04.2018, 11:18 Rok Mihevc

Proti koncu šolskega leta gremo počasi in prihodnji meseci bodo za mnoge odločilni. Kako se spraviti k učenju, ko zunaj že diši po pomladi in ko sonce kliče na kolo in v naravo, smo spregovorili s pedagoginjo Manjo Kristanc, ustanoviteljico Zavoda 360.

Manja Kristanc iz Zavoda 360 se je v mladosti rada učila, saj se je znala tako učiti, da ji ni bilo dolgčas. »Danes pa redkokdaj srečam otroka, ki bi bil navdušen nad učenjem. Pravijo, da je bedno, dolgočasno in naporno.« Kot pravi sama, so ljubezen, spoštovanje do znanja in razgledanosti ključni. »Z leti sem ugotovila, da si želim pomagati otrokom, da bi tudi v njih vzbudila iskrico motivacije in ljubezen do učenja.«

Danes je modno govoriti, da je učenja zabava, ampak Kristancova meni, da je delo. »Zato pa rabimo vztrajnost, potrpežljivost in notranjo motivacijo. Na eni strani staršem pomagam reševati vzgojne težav, na drugi strani otroku pomagam, da spoznajo učenje na drugačen način.« Opozarja pa, da je današnji čas izredno zahteven, saj smo vsi v stresu in hitenju. »Starši to prenašajo na otroke, paradoks pa je v tem, da si hkrati želijo, da so otroci vztrajni in potrpežljivi.«

Privzgojimo občutek odgovornosti že dovolj zgodaj

Strašenje otroka s šolo ni primerno in prezgodaj sejemo seme odpora, pravi Manja Kristanc. »Pomembno je, da otroka zgodaj vključimo v družinsko življenje. Otroci radi pomagajo in če bodo začeli že dovolj zgodaj, mu kasneje ne bo padlo na misel, da bi se kot npr. najstnik upiral pri opravilih, delu in učenju. Lahko začnemo s tem, da odnese pleničko v koš, poda serviete pri pripravljanju mize, kasneje lahko skrbi za domačo žival, zvečer sorojencem bere pravljice, pri 12 letih že kaj posesa, skuha,..« Kot še pravi naša sogovornica, mu potem tudi za šolo ne bo težko delati. »Tako se navadi, da na svetu niso samo privilegiji, ampak si je nagrado treba zaslužiti. Starši pa postavljajo prenizke zahteve in otroka nagrajujejo že zato, ker obstaja.«

Tako učenje kot delo je treba znati načrtovati in naša gostja svetuje, da se najprej lotimo stvari, ki so za nas težje. »Vsi imamo neko zalogo energije in volje. Ko naredimo najtežjo stvar, nam ostane še tisto kar je bolj prijetno in se lažje lotimo. Otrok je tudi bolj motiviran, ko ve in čuti da zmore. Pomemben je spoštljiv odnos, da na otroka ne vpijemo in ga ne zasmehujemo. Ljubezen in disciplina je prava formula za uspeh!« V posnetku prisluhnite še nekaterim nasvetom za uspešno učenje.

Oddaje, Svetovalnica
Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic) Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic)

Milostna smrt in usmrtitev namesto podpore?

O vprašanju samomora z medicinsko pomočjo naj bi odločali na referendumu 9. junija. SDS in NSi sta sicer v ponedeljek vložili zahtevi za ustavno presojo odlokov o omenjenem referendumu, kar bi ...

Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina) Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina)

Marija Pomagaj je s svojimi rojaki po vsem svetu

Rojaki na vzhodu Francije 1. maja že desetletja romajo k Mariji Pomagaj v Habsterdick. Letos je sveto mašo daroval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki ima tudi rudarsko preteklost. V ...