VIDEO: Zbranih 13.300 EUR za Štipendijski sklad katoliških šol

Slovenija | 15.03.2018, 09:30 Nataša Ličen

Na Radiu Ognjišče že ves teden podrobneje spremljamo utrip katoliških šol. Pripravili smo več oddaj, rubrik in danes tudi celodnevna oglašanja, z namenom predstaviti delo in življenje na katoliških zavodih v Sloveniji.

Letos nas gosti mariborski Zavod Antona Martina Slomška. Teden katoliškega šolstva ima tudi dobrodelno noto, saj se vse od ponedeljka naprej zbirajo prostovoljni darovi za štipendiranje udeležencev omenjenih programov, ki potrebujejo pomoč. Brez darovanih sredstev bi posamezni učenci in dijaki težje zmogli pokriti finančne stroške šolanja. Nekateri pa šole sploh ne bi zmogli obiskovati. Zato z dobrodelnim tednom in nenazadnje s tradicionalnim dobrodelnim koncertom, ki ga mladi s svojimi mentorji pripravijo v pomoč svojim vrstnikom, prispevamo k uresničitvi sanj mnogih mladih.

Svoj dar za Štipendijski sklad katoliških šol lahko sporočite na telefonsko številko 059 092 700. Na drugi strani telefona so dijaki in zaposleni z Zavoda Antona Martina Slomška. Lahko pa višino darovanih sredstev nakažete na tekoči račun:

SI56 0451 5000 3153 493 sklic 00 29194, ki je odprt pri NKBM. Zavod Antona Martina Slomška, Vrbanska cesta 30, 2000 Maribor.

Zbrani darovi so namenjeni vsem katoliškim vzgojno izobraževalnim zavodom v Sloveniji.

Mladi, hvaležni za pozornost in mladost
Mladi, hvaležni za pozornost in mladost © ARO

Lepo povabljeni k poslušanju kratkih oglašanj, v četrtek 15. 3., k spremljanju oddaj in nenazadnje na današnji koncert v dvorano Zavoda Antona Martina Slomška, na Vrbansko cesto 30, ob 17.00 uri. Na koncertu bodo z raznovrstnim programom sodelovali učenci Osnovne šole Alojzija Šuštarja, dijaki Škofijske gimnazije Vipava, Gimnazije Želimlje, Škofijske klasične gimnazije Ljubljana in Zavoda Antona Martina Slomška. Posnetek koncerta, v času katerega boste prav tako lahko darovali, bo na sporedu dan pozneje, v petek 16. 3. , ob 17. uri.

V sklopu Zavoda Antona Martina Slomška v Mariboru deluje več enot, vrtec in Osnovna šola Montessori, Škofijska gimnazija, Dijaški dom, Glasbena in baletna šola ter Medgeneracijska akademija.

Dijaki Urška, Anže in Ani: „Za nekatere dijake vemo, da imajo težave in si vseh stvari ne morejo privoščiti. Sošolci smo jim pripravljeni pomagati. Nudimo jim pomoč na različne načine. Letos si ena od družin, na primer, ni mogla udeležiti maturantskega plesa v celotnem številu in so jim dijaki podarili vstopnice. Profesorji delajo na tem, da postanemo zavedni državljani in ljudje, ki čutijo stisko človeka in mu želijo pomagati. Zato pripravljajo številne krožke, ki se povezujejo tudi z zunanjimi ljudmi in tudi s tistimi, ki ne zmorejo toliko, kot mi. Obiskujemo med drugim zapor, Center za otroke s posebnimi potrebami in podobno. Mi jim s svojo prisotnostjo skušamo polepšati dni, jih razvedriti, z njimi se družimo in jim pomagamo pri njihovem delu. S tem jim pokažemo, da nam je mar zanje, da tudi oni lahko naredijo kaj iz svojega življenja. Ob teh izkušnjah smo tudi mi hvaležni za vse, kar imamo v življenju, še bolj cenimo vse to, kar s svojimi talenti in darovi lahko naredimo.“

Pogovor z dijaki
Pogovor z dijaki © Izidor Šček

Ves dan: Spremljamo utrip gimnazijskega dne, dijake bomo danes z mikrofonom pospremili k šolskim uram, no, bolje rečeno, jih zmotili za nekaj kratkih minut, da v oglašanjih povedo, kaj počnejo, katere uspehe žanjejo, kako si pri učenju pomagajo med seboj, kam potujejo, na katerih tekmovanjih so bili uspešni in na katera se pripravljajo, kako med njimi živi solidarnost, kakšno vlogo ima duhovnost ter prostovoljstvo, kaj radi počnejo ob prostem času, kakšno mesto imata šport in glasba ter še mnogo drugih tem, o katerih bomo govorili z dijaki, pa tudi z nekaterimi profesorji. Zanimivo je in bo, vredno vaše pozornosti. Če vas bodo nagovorili, pa vabljeni k darovanju sredstev v pomoč dijakom iz finančno šibkejših družin, da bi tudi z vašo pomočjo lahko dokončali šolanje. Iskrena hvala. 

Direktor Zavoda A. M. S. dr. Ivan Štuhec: „Bilo bi prav fajn, če bi imeli vsako leto Teden katoliškega šolstva v Cerkvi na Slovenskem. Glavni namen in cilj dneva je dobrodelna akcija predvsem z večernim koncertom, s katerim zbiramo za dijake iz finančno, socialno šibkejših družin, ki težko mesečno prispevajo sredstva, ki jih je treba dati v zasebnem šolstvu. To, na nek način botrstvo, je odprto vse leto. Prednosti katoliškega šolstva so, da starši vedo, v kakšen kulturni in nazorski kontekst pošljejo svoje otroke. Tu pa je seveda razlika; v Osnovnih šolah je razlika v metodologiji dela, in kar je naša specifika, da je religiozna in verska dimenzija sestavni del pouka in vzgoje. Pred to dimenzijo si mi ne zatiskamo oči, to je nekaj, kar bi po mojem mnenju moralo biti prisotno v vseh šolskih sistemih, ker so religije sestavni del obče človeške kulture. To je vsekakor prednost za učence in dijake naših šol. Mnogim staršem pa se zdi tudi, da je v naših šolah boljša varnost, večji red in disciplina, pomembno vlogo imajo medčloveški odnosi, tudi težave in probleme ne pometamo pod preprogo ampak jih rešujemo takoj, ko jih zaznamo. K temu so pozvani vsi naši učitelji in vzgojitelji.“

Dan katoliških šol
Dan katoliških šol © ARO

"V Dijaškem domu izstopajo večerna skupna druženja, pogovori, skupne vsakodnevne svete maše, pomagamo si pri učenju, vsako leto imamo Tabor v pomoč starostnikom in ostalim, ki nas potrebujejo. Družimo se in si delimo življenje.", pa so povedali mladi, ki tudi iz ostalih okoliških srednjih šol živijo v tukajšnjem Domu. Domotožja, pravijo, ni. 

 

Slovenija, Radijski utrip, Cerkev na Slovenskem, Sociala, Dogodki
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...