Škofje na pogovorih v Vatikanu tudi o krizi družine in vere
| 02.03.2018, 12:26
Če smo vam včeraj vsaj delno približali delo krajevnih škofov mariborske metropolije na Ad limina Apostolorum v Vatikanu, vam bomo danes pogled škofov ljubljanske metropolije. Nadškof Stanislav Zore, ki je tudi predsednik Slovenske škofovske konference nam je dejal, da so jih na vseh kongregacijah in papeških svetih opogumljali, da naj bomo živa Cerkev. Novomeški škof Andrej Glavan je opozoril na krizo družine, koprski škof Jurij Bizjak pa na krizo vere.
Uvodoma smo nadškofa Zoreta še enkrat vprašali, kako odmevna pri njem srečanje s papežem Frančiškom. Pošalil se je, da je prednost male škofovske konference tudi v tem, da se brez težav udeleži papeževe maše v kapeli Doma sv. Marte. „Samo srečanje s papežem je bilo nekaj zelo toplega, nekaj zelo domačega. Imel sem občutek, kot da je med nami oče, ki nagovarja svoje sinove in da je med nami brat, ki posluša svoje brate.“
Dejal je še, da jih je sveti oče povabil, da naj govorijo brez zadržkov, tudi kritično in tako je bilo. „In takšen je bil dejansko ves naš pogovor. Izredno lep, izredno prijazen, izredno domač.“
Na vprašanje, s kakšnimi zadolžitvami škofje odhajajo domov, pa je metropolit Zore dejal: „Povsod so nas opogumili, naj bomo živa Cerkev, naj bomo živi oznanjevalci in da ob upoštevanju vseh težav, vseh resničnosti, ki povzročajo tudi skrb, ne smemo nikoli spregledati tistih znamenj upanja in ostati blizu.“
Novomeški škof Andrej Glavan je vodil pogovore na pred dvema leta ustanovljenem skupnem dikasteriju za laike, družine in življenje. Gre za zelo pomemben dikasterij, kar priča tudi devet ljudi, ki so to službo zastopali na pogovorih. Škof Glavan je spregovoril o referendumu o družinskem zakoniku pa tudi o krizi družine. „Danes je družina v kriti, ker je v krizi celotna družba. To gledanje na življenje, gledanje na smisel življenja. Ko se začnejo podirati temelji, to je vera, krščanske vrednote, ki so občečloveške vrednote, če se to začne podirati, potem seveda vsaka stavba začne razpadati.“ Tudi škofa Glavana je zelo presenetila preprostost papeža Frančiška o katerem je dejal, da je velik optimist.
O kriti vere pa smo spregovorili s koprskim škofom Jurijem Bizjakom, ki je vodil pogovore na kongregaciji za nauk vere.„Takšna vera kot se pričakuje, kot naj bi bila, je gotovo nekoliko v pomanjkanju. En dokaz, ki smo se ga dotaknili na kongregaciji je to, da se pojavljala veliko raznovrstnih vzporednih ver, skoraj s trdo besedo rečeno sekte in to je nekaj kar raste in to se čuti in tudi verni kristjani čutijo to pomanjkanje trdne vere.“