Radio Ognjišče
Nataša LičenNataša Ličen

Nadškof Cvikl za Večer: Naša skupna naloga je: vrniti moramo upanje

Slovenija

Razlika med Ljubljano in Mariborom je ogromna. Kakor da je druga država, je v današnjem pogovoru za časnik Večer pred velikonočnimi prazniki dejal mariborski nadškof metropolit Alojzij Cvikl. Poudaril je še, da takšnih pogovorov kot jih je imel pri spovedi v Mariboru ni imel nikjer.

Nadškof Cvikl je v pogovoru govoril o sanaciji mariborske nadškofije, o obisku v Rimu pa tudi o pastoralni skrbi. Dejal je, da v Sloveniji zelo doživljamo predvsem tri praznike. Prvi je gotovo božič, ker je bolj družinski praznik. Glavni praznik pa je za nas velika noč. "Ker je vstajenje. Apostol Pavel pravi, če Kristus ni vstal, je prazna naša vera," je dejal nadškof in dodal, da je ljudem še vedno zelo blizu cvetna nedelja, ko se h blagoslovu prinaša zelenje, butare. Tudi malo se tekmuje, kdo bo imel večjo in lepšo butaro, sploh na podeželju. Zelo je na podeželju obiskan še blagoslov ognja, tipično moška velikonočna stvar. In seveda blagoslov jedil. "Mariborska stolnica je takrat kot avtobus, ki se napolni in izprazni vsake pol ure. To ljudem še veliko pomeni. Velikonočna procesija že manj. In na podeželju je spet drugače kot v mestu," je dejal nadškof Cvikl.

Ustavil se je tudi pri sliki štajerske prestolnice. Razlika med Ljubljano in Mariborom je ogromna. Kakor da je druga država, je dejal. Opozoril je, da Ljubljana živi, v Mariboru pa je brezposelnost. "Veliko več tesnobe. Ljudje so veliko bolj utrujeni. Saj je jasno. Tisti, ki morajo v Avstrijo na delo, vstanejo zgodaj zjutraj. Zvečer se vračajo in zjutraj spet potujejo," je stanje opisal mariborski nadškof. Po njegovih besedah je v Mariboru pomanjkanje optimizma, ker je toliko stisk. Če doma nimaš dovolj delovnih mest, mladi končajo šolanje in odidejo. Mesto s tem izgublja najbolj dragocene ljudi, ki bi morali dati novo upanje. Mnoge mlade družine zapuščajo Maribor in se selijo, to je skrb vzbujajoče. Revščina je velik problem, to vedo po besedah metropolita Karitas pa Rdeči križ in ostali.

"Število prosilcev narašča, in to od otrok naprej. Med odgovornimi v mestu pa je premalo komunikacije in sodelovanja. Saj smo vendar vsi v službi ljudi! Povezanost je opora in upanje. Glavna bolezen je danes osamljenost. Utrujenost, izgorelost in osamljenost, to vidim," je dejal in še poudaril, da je bil lansko leto med blagoslovi jedil v spovednici. "Takšnih pogovorov kot v Mariboru nisem imel nikjer. Polnih bolečine, razočaranja in pomanjkanja veselja. Naša skupna naloga je: vrniti moramo upanje," je nadškof Alojzij Cvikl dejal za časnik Večer.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika

VIDEOTEKA

  • Hormuška ožina (photo:  MODIS Land Rapid Response Team, NASA GSFC) Hormuška ožina (photo:  MODIS Land Rapid Response Team, NASA GSFC)

    Nejc Krevs: Nakazujeta se le dve možnosti ...

    Z Bližnjega vzhoda znova prihajajo slabe novice. Kljub pogajanjem za dosego sporazuma med ZDA in Iranom v švicarskem letovišču Bürgenstock pri Luzernu, je Teheran znova zaprl Hormuško ožino, ki ...

    Avdio player - naslovnica