Radio Ognjišče
Nataša LičenNataša Ličen
Andrej JermanAndrej Jerman
Tanja DominkoTanja Dominko

Simič za Radio Ognjišče: V rajskih dokumentih me ni, zato me tam niso mogli najti

Slovenija

Tudi na Radiu Ognjišče smo v poročanju o razkritju rajskih dokumentov v začetku lanskega novembra omenili davčnega svetovalca Ivana Simiča, katerega zgodbo je objavila medijska hiša Delo. Takrat ga nismo poklicali za odziv. To zdaj popravljamo. Simič nam je v pogovoru zagotovil, da ga v rajskih dokumentih ni. Kot je dodal, je novinarka, ki je med drugimi podpisana pod članek, priznala, da njegovega imena v rajskih dokumentih ni našla, a ni nikoli pojasnila, zakaj so v Delu pisali o njem.

Spomnimo. V začetku lanskega novembra je močno odmevalo razkritje rajskih dokumentov, s katerimi je mednarodni konzorcij novinarjev dokazoval novo povezanost posameznikov in podjetij z davčnimi oazami in utajami davkov. Iz naše države so pri projektu sodelovali novinarji Dela. Objavili so zgodbe nekaterih Slovencev, na katere naj bi naleteli. Najprej so pisali o nekdanjem direktorju davčne uprave Simiču. "Mene v rajskih dokumentih ni, zato me tam niso mogli najti. Nimam nobene povezave z rajskimi dokumenti. Preprosto sem bil dovolj znan in zanimiv, da so me objavili v javnosti. Vedeli so, da bodo vsi mediji zagrabili informacijo o meni, kar se je zgodilo," je pojasnil za naš radio. Simič ne verjame, da je prišlo do nesporazuma. "V Delu so to informacijo o meni objavili namerno. Šlo je za novinarko Anuško Delič Zavrl. Tam poznam nekatere ljudi, ko sem preverjal ozadje, sem dobil odgovor: Oktober 2016. Takrat sem se odločil, da bom kandidiral za predsednika Nogometne zveze Slovenije. Mož novinarke je bil takrat njen podpredsednik. Ta zgodba izvira iz tistega časa."

Simiča je zbodlo, ker je medijska hiša Delo objavila neresnični podatek, ker je Slovenska tiskovna agencija zgodbo povzela brez preverjanja in ker smo ostali mediji temu verjeli. "Vsi, ki so to videli, so me razglasili za pokvarjenca, barabo, a to ne drži." Simič je zatrdil, da vso dohodnino plačuje v Sloveniji in da posluje v Sloveniji, prav tako njegova podjetja davek od dohodka pravnih oseb plačujejo v naši državi. "Edina povezava, ki jo imam s tujino, je to, da so morali dividende oziroma dobički slovenskih podjetij potovati prek tujine, da so prišli do mene. Vmes ni nobene izgube, nobenega davka." Simič meni, da novinarji Dela, ki so sodelovali pri projektu, niso bili ustrezno strokovno podkovani, da bi lahko ugotavljali, kaj je prav in kaj ne.

Slovenija, Politika

VIDEOTEKA

  • Hormuška ožina (photo:  MODIS Land Rapid Response Team, NASA GSFC) Hormuška ožina (photo:  MODIS Land Rapid Response Team, NASA GSFC)

    Nejc Krevs: Nakazujeta se le dve možnosti ...

    Z Bližnjega vzhoda znova prihajajo slabe novice. Kljub pogajanjem za dosego sporazuma med ZDA in Iranom v švicarskem letovišču Bürgenstock pri Luzernu, je Teheran znova zaprl Hormuško ožino, ki ...

    Avdio player - naslovnica