'Priporočam, da si vzameš eno besedo, svetopisemski stavek za popotnico, ki ga ponavljaš na svojih poteh in ti je v dnevno hrano.'
Ali med branjem Božje besede pri maši klepetamo?
Slovenija | 31.01.2018, 10:49 Marjana Debevec
Papež je pri današnji splošni avdienci nadaljeval kateheze o sveti maši. Tokrat se je osredotočil na besedno bogoslužje, v katerem prisluhnemo tistemu, kar je Bog storil in kar še namerava storiti za nas. Gre za neposredno izkušnjo, saj v Svetem pismu sam Bog govori svojemu ljudstvu, je zatrdil sveti oče.
Božjo Besedo moramo poslušati, da bi potem uresničili to, kar smo slišali, je zatrdil Frančišek. »Kolikokrat pa se zgodi, da med branjem Božje besede komentiramo, češ, poglej kakšen klobuk ima tista tamle... Ali je treba komentirati med branjem Božje besede?«, je zbrane izzval sveti oče in dejal: »Ne! Če klepetaš, ne slišiš Božje besede. Treba je poslušati, saj nam govori sam Bog.«
Gre za hrano naše duše, zato besedno bogoslužje imenujemo tudi miza, ki nam jo Gospod svečano pogrne, da bi nahranil naše duhovno življenje. Zato tudi beril ne moremo zamenjati z ne svetopisemskimi besedili, najti pa je treba tudi dobre bralce. »Ne tiste, ki berejo nnnnnn, ker se potem nič ne razume«, je dejal papež.
»Vemo, da je Gospodova beseda nepogrešljiva pomoč, da ne bi zgrešili poti«, je zatrdil Frančišek in se vprašal: »Kako bi se lahko spoprijeli z našim zemeljskim potovanjem, z vsemi težavami in preizkušnjami, če se ne bi redno hranili in razsvetljevali z Božjo Besedo, ki nam odzvanja pri sveti maši?«.
Po papeževih besedah pa ni dovolj poslušati le z ušesi, ampak je treba v srce sprejeti seme Besede in ji dovoliti, da prinese svoj sad. Spomnil je na priliko o sejalcu, ki je seme vrgel na različno zemljo. Sveti Duh, ki naš odgovor naredi učinkovit, namreč potrebuje srca, ki se pustijo obdelovati in vzgajati, da bi tisto, kar slišijo pri maši prenesli v vsakdanje življenje.