Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović
NLB (foto: Nika Gorenc)
NLB

Evropska komisija začela poglobljeno preiskavo v NLB

Slovenija | 26.01.2018, 15:47 Tone Gorjup

Evropska komisija se je danes uradno odzvala na decembrski predlog Slovenije za spremembo zaveze glede privatizacije NLB in začela poglobljeno preiskavo. Sicer so že včeraj prišli namigi iz Bruslja, da nov slovenski predlog ni enakovreden prvotni prodajni zavezi. Čeprav je šlo še za neuradne informacije, se je takoj odzvala finančna ministrica Mateja Vraničar Erman in kot posrečeno navajajo Finance, med vrsticami potrdila, da evropska komisija vlado glede umika države iz NLB stiska v kot.

Že nekaj časa je znano, da Bruselj ni zadovoljen s predlogi, ki jih je dala vlada po tem, ko do konca minulega leta ni prodala polovice NLB. Cerarjeva vlada je lani spomladi pri evropski komisiji že dobila »popust«, saj bi sicer morala prodati 75 odstotkov minus eno delnico – preostanek bi lahko prodala letos. A koalicija strank Mira Cerarja, Dejana Židana in Karla Erjavca je na zaveze, ki jih je Slovenija dala evropski komisiji, pozabila. S pogajanji je želela doseči odlog in oblikovala je novi predlog, s katerim pa ni prepričala Bruslja.

Ministrica Mateja Vraničar Erman je na na hitro sklicani tiskovni konferenci včeraj popoldne dejala, da Slovenija še ni prejela uradnega odgovora Evropske komisije na predlagane spremembe prodajne zaveze glede NLB. Je pa povedala, da je poglobljena preiskava povsem običajen prvi korak, ko pride do položaja, kakršen je naš. Slovenija namreč krši zaveze, sprejete po državni pomoči decembra 2013, pa tudi vse poznejše obljube, ki jih je dala do lanskega poletja.

Danes se je oglasila še komisarka za konkurenco Margrethe Vestager. Slovenija je predlagala spremembe svoje prvotne zaveze in zamudila rok iz obstoječe zaveze, je poudarila. Države članice so dolžne izpolnjevati svoje obljube. Na tej stopnji komisija dvomi, da je novi predlog Slovenije enakovreden prvotni zavezi, zato je začela poglobljeno preiskavo. Komisija med drugim ne verjame, da imenovanje neodvisnega skrbnika, kar je predlagala Slovenija, lahko zagotovi sposobnost preživetja NLB v enaki meri kot sprememba lastništva. Ta bi namreč banki omogočila, da bi lahko na vseh ravneh delovala izključno z namenom doseganja tržnih ciljev, ne da bi krmarila med nasprotujočimi si kratkoročnimi ali dolgoročnimi političnimi cilji. Kot je še dodala komisarka, je potrebno zagotoviti, da bodo članice unije enako obravnavane.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...