Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović

Papež: Dragi škofje, naučiti se moramo digitalnega jezika.

Cerkev po svetu | 21.01.2018, 18:05 Marta Jerebič

Papež se je danes na nadškofiji v Limi srečal s perujskimi škofi. Na podlagi zgleda sv. Turibija iz Mongroveja, ki je bil nadškof v Limi na prehodu iz 16. v 17. stoletje, je spregovoril o identiteti današnjega škofa. Ta dviga glas proti socialnim nepravičnostim, spodbuja edinost Cerkve, govori aktualni jezik mladih. In ne ostaja za pisalno mizo.

Sv. Turibij je ob vseh priložnostih brez strahu povsod in vsem oznanjal Evangelij. A ko je obiskoval svoje ljudstvo, se je zavedel, da ni dovolj, da jih doseže fizično, ampak je bilo nujno, da se je naučil tudi njihovega jezika. Samo tako bi Evangelij lahko razumeli in bi prodrl v njihova srca. To je po papeževih besedah nujno tudi za pastirje 21. stoletja.

»Naučiti se moramo povsem novega jezika, kot je na primer digitalni jezik. Poznati moramo aktualni jezik mladih, družin, otrok,« je dejal škofom. Nato je poudaril, da za sv. Turibija evangelizacija ni bila mogoča brez dejavne ljubezni. To pa mora vedno spremljati pravičnost. Ni pristne ljubezni, ki ne opozarja in obsoja vsakega greha proti življenju ljudi, zlasti najbolj ranljivih. Škofe je pozval tudi k prizadevanju za edinost in ob tem dejal, naj ne bodo zaporniki sporov. Življenje brez sporov ni mogoče, a če smo ljudje in kristjani, se moramo soočiti z njimi in jih sprejeti v edinosti, v dialogu. V prvi cerkvi je privlačilo to, kako so se ljubili, kar je po papeževih besedah najboljša evangelizacija.

Ker je ostalo še nekaj časa, je papež perujske škofe povabil, naj mu zastavijo kakšno vprašanje. Eden od njih je izpostavil problem pomanjkanja duhovnikov na amazonskem območju. Vprašanje diakonata je po papeževih  besedah ena od stvari, o kateri bodo morali resno razmisliti, a ker bo leta 2019 sinoda za Amazonijo, papež pred njo ne sme govoriti, je dejal in dodal, da bodo morali sinodalni očetje pripraviti predloge.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...