Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović
Papež Frančišek in čilska predsednica Michel Bachelet (foto: vaticannews.va)
Papež Frančišek in čilska predsednica Michel Bachelet

Papež v Čilu z opravičilom za spolne zlorabe otrok

Cerkev po svetu | 16.01.2018, 13:51 Marta Jerebič

Papež Frančišek današnji dan v Čilu preživlja v prestolnici Santiago, kjer je imel prva uradna srečanja, potem ko je včeraj ob prihodu obiskal le grob prelata, ki ga poznajo pod imenom »škof revnih«. Danes se je srečal s predsednico Michelle Bachelet in nagovoril predstavnike oblasti, med katerimi je bil tudi Sebastian Pinera, ki bo mandat predsednika nastopil marca.

Papež Frančišek je v Čilu, kjer je Cerkev zaradi pedofilskih škandalov izgubila veliko ugleda, začel z opravičilom. »Tu moram izraziti bolečino in sramoto zaradi nepopravljive škode, ki so jo otrokom povzročili pastirji Cerkve. Želim se pridružiti svojim bratom v škofovstvu, saj je prav, da prosimo odpuščanja in z vsemi močmi podpremo žrtve, medtem ko si moramo prizadevati, da se to ne bo več ponovilo.«

V Čilu je bilo od leta 2000 spolnih zlorab otrok obtoženih približno 80 katoliških duhovnikov. V ospredju je primer duhovnika Fernanda Karadime, karizmatika, vzgojitelja številnih duhovnikov, od katerih so nekateri postali škofje. Med njimi je Juan Barros, ki ga je papež Frančišek imenoval za škofa v Osornu, tesen sodelavec Karadime, ki naj bi po besedah žrtev vedel za zločine svojega mentorja. Način kako je Cerkev obravnavala primere spolnih zlorab in močna sekularizacija sta dva glavna razloga za množično oddaljitev vernikov od Katoliške Cerkve v Čilu.

Sicer pa je papež v nagovoru, ne da bi konkretno omenil obdobje Pinochetove diktature, dejal, da so se Čilenci soočali z različnimi nemirnimi obdobji, ki so jih, ne brez bolečin, uspeli preseči. Frančišek je ob tem poudaril, da demokracija ni nekaj, kar je za vedno zagotovljeno.

»Vsaka generacija mora za svoje vzeti boje in pridobitve prejšnjih generacij ter jih povesti k še višjim ciljem. Blaginje, tako kot ljubezni, pravičnosti in solidarnosti, ne dosežemo enkrat za vselej, ampak se je zanje treba boriti vsak dan.«

Papež je tako oblasti pozval, naj si še naprej prizadevajo, da bo demokracija zares kraj srečanja za vse. Za to pa je nujno treba poslušati otroke, mlade, ostarele, brezposelne, revne, migrante in avtohtone prebivalce, katerih pravice je treba spoštovati.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...