Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tanja DominkoTanja Dominko
Logo papeževega potovanja v Čile in Peru (foto: Vatican news)
Logo papeževega potovanja v Čile in Peru

Papež odpotoval v Čile; novinarjem podaril sliko dečka iz Nagasakija

Svet | 15.01.2018, 10:54 Marjana Debevec

Papež Frančišek je davi odpotoval na 22. mednarodno apostolsko potovanje v Čile, kamor bo prispel ob 20. uri. Sledil bo še obisk Peruja. Po besedah vatikanskega tiskovnega predstavnika Grega Burkea gre predvsem za pastoralni obisk. Osrednji trenutki potovanja v obeh deželah pa bodo po njegovih besedah srečanja s staroselskimi skupnostmi. V Čilu medtem potekajo protesti proti papeževemu obisku.

Papež želi govoriti s staroselskimi ljudstvi. V nekem smislu bo to začetek sinode za Amazonijo, je povedal tiskovni predstavnik Svetega sedeža Greg Burke, ki je dodal še, da se bo sveti oče v Čilu in Peruju počutil kot doma. »Papež namreč dobro pozna Čile, saj je tu živel med jezuitskim noviciatom, pozna pa tudi Peru, govori špansko kot oni, to so njegovi ljudje. Prepričan sem, da se bo papež, ki ima veliko spoštovanje do ljudskih pobožnosti, dobro počutil v obeh deželah, še posebej pa se bo počutil doma v Peruju, kjer je ta ljudska pobožnost še posebej navzoča«, je še dejal Burke.

Urednik spletnega portala Vatican insider Andrea Tornielli pa medtem piše, da bi kljub temu, da papež te dežele dobro pozna, lahko bil njegov obisk Čila med najbolj zahtevnimi. Spomnimo na petkov vdor na nunciaturo v Santiagu, kjer bo sveti oče bival v teh dneh, pa tudi na napade na katoliške in evangeličanske cerkve. Povzročitelji tega nasilja so različni: med njimi so tudi nekatere staroselske skupine Mapuchov, ki želijo s tem pritegniti pozornost, čeprav niso sovražne do same Cerkve, spet drugi želijo izkoristiti polemike okrog stroškov papeževega obiska.

Vendar pa gojijo ljudje po Torniellijevih besedah do škofov še globljo zamero in sicer zaradi prikrivanja primerov spolnih zlorab. Posledice vsega tega so, da danes Katoliški Cerkvi zaupa le 36 odstotkov prebivalcev, katoličanov je 45 odstotkov. Državo pesti tudi vse večja sekularizacija in sprejemanje proti krščanskih zakonov.

Zaradi vsega tega bomo papežev obisk v Čilu še posebej pozorno spremljali. Dodajmo, da se je Frančišek ob prihodu na letalu na kratko srečal z novinarji, ki ga spremljajo in vsakemu podaril fotografijo dečka iz Nagasakija, ki na hrbtu nosi mrtvega bratca. Obup izražajo njegove tesno stisnjene ustnice, iz katerih kaplja kri.

Papež s sliko japonskega dečka, ki je čakal na upepelitev svojega mrtvega bratca po atomski bombi v Nagasakiju leta 1945
Papež s sliko japonskega dečka, ki je čakal na upepelitev svojega mrtvega bratca po atomski bombi v Nagasakiju leta 1945 © vaticannews.va

 

Na hrbtno stran slike je papež napisal, da so to sadovi vojne. S tem je papež Frančišek znova opozoril pred tretjo svetovno vojno, ki se po koščkih že odvija po svetu.

Dodal je, da ga je strah jedrske vojne, saj smo na meji, dovolj bi bil že en incident, zato je potrebna jedrska razorožitev.

Fotografija dečka iz Nagasakija
Fotografija dečka iz Nagasakija © Vatican insider

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...