Voditelji Cerkva v Jeruzalemu zaskrbljeni zaradi napetosti na Tempeljskem griču
Svet | 21.07.2017, 00:45
Voditelji vseh Cerkva v Jeruzalemu so se odzvali na nedavni incident na Tempeljskem griču, ki je zahteval smrtni žrtvi. Zaskrbljeni so zaradi stopnjevanja napetosti na tem svetem kraju, obžalovali so izgubo življenj in ostro obsodili nasilje.
Voditelji 13 krščanskih skupnosti v Jeruzalemu so v skupnem sporočilu zapisali, da vsaka grožnja neokrnjenosti in integriteti svetega mesta lahko vodi k resnim in nepredstavljivim posledicam. Kot so ocenili, to v trenutnem ozračju ne bi bilo ugodno. "Naše stališče je zelo jasno: sveti kraji so kraji čaščenja, meditacije in molitve, ne kraji sporov, vojne, spopadov in nestrinjanj," je za angleško oddajo Radia Vatikan poudaril voditelj Evangeličanske luteranske Cerkve v Jordaniji in Sveti deželi, škof Munib Younan. Z voditelji ostalih Cerkva v Jeruzalemu je pozval k ohranitvi in spoštovanju zgodovinskega statusa quo na Tempeljskem griču, ki med drugim muslimanom omogoča prost dostop do tamkajšnje mošeje. Skupaj so zagotovili še molitev za pravičen in dolgotrajen mir v regiji. "Pomembno je, da gradimo mostove med skupnostmi. Na Bližnji vzhod moramo pripeljati mir, ki bo temeljil na pravičnosti, a verski voditelji tega ne moremo storiti sami, čeprav miru na Bližnjem vzhodu gotovo ne bo brez nas," je menil škof Younan. Priznal je, da delo ni lahko, saj sovraštvo in ekstremizem spodkopavata zaupanje.
"Vloga verskih voditeljev je lahko zelo pomembna. Ti lahko prispevajo k uspešnemu mirovnemu procesu, saj zagotavljajo glasove duhovnih identitet, ki povezujejo ljudi s to deželo," pa je prepričan častni predsednik Mednarodnega sveta kristjanov in Judov, rabin David Rosen. V tem tednu je sodeloval na medverskem forumu v Jeruzalemu, ki je raziskoval pomen svetega mesta za kristjane, Jude in muslimane. Dogodek je bil po besedah rabina Rosna kot naročen, saj je opozoril na to, kako mnogi Jeruzalemu izkoriščajo za politični nogomet in da je pravzaprav neke vrste vžigalnik za kup zapletenosti. "Nerazumno je misliti, da lahko tamkajšnji spor rešimo brez verske razsežnosti." Rabin Rosen verjame, da so prav zaradi neupoštevanja verske razsežnosti v preteklosti propadle številne mirovne pobude. "Mesto ni postalo le kraj spora, ampak njegovo orodje, prek katerega strani izkoriščajo svojo duhovno vplivnost v svojo korist." Kot je še dodal rabin Rosen v pogovoru za angleško izdajo Radia Vatikan, bo to mogoče preseči, ko bomo medsebojno povezanost razumeli kot blagoslov, ne kot prekletstvo.