Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović
Kardinal Van Thuan (foto: ARO)
Kardinal Van Thuan

Priznane junaške kreposti kardinala Van Thuana

Cerkev po svetu | 04.05.2017, 15:02 Marta Jerebič

Papež Frančišek je danes Kongregacijo za zadeve svetnikov pooblastil, da objavi odlok o junaških krepostih Božjega služabnika Frančiška Ksaverja Van Thuana. Vietnamski kardinal je bil žrtev komunističnega režima in je zaradi vere v zaporu preživel 13 let. Založba Družina je leta 2012 objavila njegovo knjigo z naslovom Moč upanja, založba Novi svet pa knjigi: Pot upanja - Svetle misli iz zaporniške celice ter Pričevalci upanja.

Kardinal Van Thuan se je rodil aprila 1928 v kraju Hue v osrednjem Vietnamu. Leta 1975, ko je bil star 47 let, je bil imenovan za nadškofa pomočnika v Saigonu.

Vendar ni nikoli uspel zasesti tega položaja, saj ga je kmalu zatem aretirala komunistična oblast v Vietkongu. Obtožili so ga, da je vohun tuje vlade in sovražnik komunistične revolucije. V zaporu je preživel 13 let, od tega 9 let v samici.

Ko je bil v zaporu, smo pobegnili v Avstralijo. Prvo leto je bilo zelo težko za moje starše. Več let o njem nismo slišali ničesar,“ je pred leti za televizijsko agencijo Romereports povedala njegova sestra Tien Tereza Van Thuan.

Van Thuan je vsak dan maševal s pomočjo stekleničke vina, na kateri je bila nalepka 'zdravilo za želodec', in drobtinami kruha, zavitih v časopisni papir. Vsak dan je vzel kapljico vina in drobtino kruha v svoje roke in daroval mašo.

Vedno je nosil križ, ki ga je naredil v zaporu z žicami in milom. Izpuščen je bil 2. novembra 1988. Papež Janez Pavel II. ga je leta 1998 imenoval za predsednika Papeškega sveta pravičnost in mir, leta 2001 mu je podelil kardinalsko čast. Umrl je nekaj mesecev zatem, 16. septembra 2002. Čar njegove svetniške osebnosti je v tem, kako je prestal preizkušnjo v zaporu in kako jo je spremenil v blagoslov in posvečenje zase in za sotrpine. V tem je podoben Kitajcu, bratu Yunu, ki je iz ljubezni do Božjega Sina prestal najhujše strahote, grožnje in ponižanja v kitajskih komunističnih zaporih in bo od 8. do 14. maja na obisku v Sloveniji.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.