Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović
Imam univerze Al Azhar, Ahmed el Tayyib, in papež Frančišek (foto: Radio Vatikan)
Imam univerze Al Azhar, Ahmed el Tayyib, in papež Frančišek

Papežev obisk Egipta prispevek k miru v svetu?

| 17.04.2017, 08:43 Marjana Debevec

V svetu, ki ga pretresa nasilje vseh vrst, bo še posebej pomenljivo papeževo potovanje v Egipt, kamor se bo odpravil čez slaba dva tedna. V znamenju dveh terorističnih napadov na koptske kristjane, bo potekalo pod naslovom: Papež miru v Egiptu miru. Samomorilska napada so ostro obsodili tudi egiptovski muslimanski voditelji. Več mošej pa je spontano organiziralo solidarnostne akcije za koptske kristjane.

Sveti oče bo Kairo obiskal 28. in 29. aprila na povabilo egiptovskega predsednika Abdela Fattaha al-Sisija, tamkajšnjih katoliških škofov, koptskega patriarha Tavadrosa II. in velikega imama islamske univerze Al-Azhar, šejka Ahmeda Mohameda al-Tayyeba.

Predsednik bo papeža sprejel 28. aprila popoldne, kjer je predviden tudi pogovor s šejkom al-Tayyebom, preden bosta na konferenci za mir predstavila vsak svoj nagovor.

Istega dne bosta predsednik in sveti oče nagovorila politične in družbene voditelje v Egiptu, zatem pa bo Frančišek obiskal koptskega patriarha Tavadrosa II. Dan zatem bo papež v Kairu obhajal slovesno bogoslužje, nato pa je na programu skupna molitev z duhovniki, posvečenimi osebami in semeniščniki. Frančišek bo v Egiptu preživel 27 ur.

Logo papeževega obiska Egipta
Logo papeževega obiska Egipta © Vatican insider

Prvi papež, ki je obiskal Kairo, je bil leta 2000 Janez Pavel II. (1978-2005). Odtlej so Arabska pomlad, okrepitev Muslimanske bratovščine in njihov zaton po nastopu predsednika al-Sisija leta 2013 močno spremenili položaj krščanske manjšine v deželi. Tudi teološki dialog med Vatikanom in univerzo Al-Azhar je medtem doživel obdobje »zatišja«. Pred kratkim je bil medverski dialog znova vzpostavljen in je po navedbah iz Vatikana vstopil v »novo fazo« medsebojnih odnosov. Tema trenutnih razprav so strategije v boju proti verskemu skrajništvu in terorizmu.

V Egiptu sicer večinsko prebivalstvo predstavljajo sunitski muslimani. Delež koptskih kristjanov, katerih izvor sega v najzgodnejše obdobje krščanstva, ocenjujejo na približno 10 odstotkov. Sodobno družbo prežemajo islamske težnje. Od konca leta 2010 je bila koptska Cerkev vedno znova tarča napadov islamskih skrajnežev.

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...